Nie je nič staršie než včerajší prieskum. Presne dva týždne pred voľbami sú stále desiatky percent voličov v Česku stále nerozhodnutých, komu dajú svoj hlas. A či vôbec voliť pôjdu. Podľa sociológov z výskumných agentúr je tento rok spoločnosť kvôli výraznej neukotvenosti a prchavosti voličov výrazne nestálejšia než pred ktorýmikoľvek predchádzajúcimi voľbami v Česku. Vo finiši už budú rozhodovať čisto emócie.

Hoci mnoho ľudí zatiaľ nevie, komu nakoniec hodí svoj hlas, majú jasno, medzi kým sa rozhodujú. Tu už sú pomerne pevne narysované línie a dostať voliča cez ne je veľmi zložité, až nemožné. Na jednej strane barikády sú voliči oboch koalícií K3 Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a K2 – čo sú Piráti a strana starostov a nezávislých STAN. Tým sa voliči presúvajú medzi sebou. Keď posilní K3, je to na úkor K2 a opačne. Aktuálny vzostup koalície K3, ktorý zhodne registrujú všetky agentúry, je priamym dopadom oslabenia koalície K2.

Túto koalíciu totiž rozhodil Andrej Babiš svojou veľmi účinnou negatívnou kampaňou varujúcou pred Pirátmi. Nepomohol tým sebe. K nemu od oboch koalícií takmer žiadni voliči neprechádzajú. Tam je tvrdá červená línia. Pomohol koalícii Spolu. Tí, ktorí sa vyľakali Pirátov, sa presunuli za istotou starších osvedčených značiek sem.

Lenže samotné vnútorné prieskumy ANO teraz ukazujú, že Andrej Babiš má vážny problém. Podľa jeho vlastných čerstvých prieskumov by sa do snemovne dostali len štyri strany (respektíve koalície). Babišovho ANO, K2, K3 a SPD Tomia Okamuru. Podľa prieskumu z babišovského štábu síce s miernym náskokom víťazí ANO. Lenže väčšinu majú spolu K2 a K3. Okamura s Babišom ju nezložia.

Takže čo s tým?

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.