Pápežova návšteva na Slovensku je v Ríme stále témou. Rovnako i pandémia, respektíve covid preukaz, ktorý bude vo Vatikáne povinný. Pápežove slová na stretnutí s jezuitmi v Bratislave vyvolali polemiku v niekoľkých témach. Pontifik o apoštolskej ceste hovoril i na generálnej audiencii, čomu sa venujeme v prehľade pápežovho týždňa. Vatikanisti informovali aj o jubilejnom zasadnutí Rady európskych biskupských konferencií, o ktorom ešte prinesieme osobitný článok.

Časopis La Civiltá Cattolica zverejnil prepis rozhovoru zo súkromného stretnutia pápeža so slovenskými jezuitmi. So svojimi rehoľnými spolubratmi hovoril v prvý deň apoštolskej cesty na Slovensku 12. septembra na vatikánskej ambasáde v Bratislave. Františkove slová vyvolali polemiku nielen medzi vatikanistami v niekoľkých témach súčasne. Pontifik totiž povedal, že niektorí cirkevní hodnostári pripravovali konkláve (voľbu nového pápeža) v súvislosti s jeho náročnou operáciou v júli. Zároveň povedal, že veľká katolícka televízia činí „diablovo dielo“, lebo ho bez problémov ohovára.

Niektorých žurnalistov šokovali „prekvapujúce, znepokojujúce a natoľko zákerné slová, že nás nabádajú myslieť si, že vo Vatikáne niečo nejde správnym smerom“.

Zanechajme nepeknú polemiku a pozrime sa na túto tému zo širšej perspektívy. Argentínec Jorge Bergoglio, ktorého svet pozná ako pápeža Františka, mal privátnu schôdzku so spolubratmi, so svojou rehoľnou rodinou, a v rodine často počuť silné vyjadrenia. Pontifik síce vedel, že obsah sa zverejní, no ako obvykle hovoril otvorene, úprimne a bez pomyslenia na následky. Bol to záverečný bod programu po dlhom, namáhavom dni, ktorý sa začal skoro ráno v Ríme, pokračoval stretnutiami a príhovormi v Budapešti, kde hovoril i s premiérom Viktorom Orbánom. Poobede pristál v Bratislave a hneď z letiska šiel na ekumenické stretnutie. Preto sa dá pochopiť, že únava, vysoký vek a neformálna rodinná atmosféra boli kontextom jeho kontroverzných slov a možno nedomyslel ich prijatie. Ako vieme z predchádzajúcich prehľadov vatikanistov, nie je to v súčasnom pontifikáte novinka.

Rozhovor s jezuitmi určite stojí za väčšiu pozornosť, na tomto mieste by som poukázal na dve pápežove odpovede.

Prvá sa týkala genderu a gender ideológie, jeden z prítomných jezuitov túto ideológiu spojil s ideologickou kolonizáciou a nazval diabolskou, pápež reagoval nasledovne:

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.