Prezident Chorvátska na margo kritiky nízkej preočkovanosti v jeho krajine odporučil okolitým štátom, aby Chorvátsko obohnali ostnatým drôtom a v súvislosti s prevládajúcou covidovou politikou použil aj pojem šialenosť. V alternatívnych sférach svetového a slovenského internetu tým zažiaril. Jeho postoj k téme vakcinácie je však o poznanie zložitejší.

Chorvátsky prezident Zoran Milanović v zahraničí dlhodobo zaostáva za popularitou svojej predchodkyne Kolindy Grabarovej-Kitarovićovej, političky, o ktorej poznateľnosť sa vo veľkej miere pričinil už len jej samotný vzhľad.

To sa však posledné týždne zmenilo, predovšetkým v angloamerickom a slovanskom prostredí. Dôvodom sú pomerne nekonvenčné názory Milanovića na otázku proticovidového očkovania.

Zarezonovalo predovšetkým jeho vystúpenie spred zhruba dvoch týždňov sprostredkované miestnymi televíziami, ktoré sa po umiestnení na sociálne siete stalo doslova virálnym.

Keď pozerá CNN, kladie si otázku, či je normálny

Takmer 55-ročný štátnik na záberoch tvrdí, že od decembra minulého roka nepočul k téme korony dve rozumné vety a hoci vakcináciu podporil, ohradil sa voči súčasnému naratívu, že spoločnosť musí byť na úkor všetkého ostatného chránená.

„Nemôžeme donekonečna pretláčať príbeh o absolútnej bezpečnosti. Nebezpečenstvá vždy existujú. Dnes sú vo všeobecnosti menšie než kedykoľvek predtým. Neexistuje život bez rizika a život bez chorôb,“ zaznelo z jeho úst.

Prezident takisto skonštatoval, že úplne zlikvidovať vírus nie je možné a správanie štátov ako Austrália a Japonsko nazval „obsedantná kultúra izolácie“, ktorá podľa neho nefunguje. V súvislosti s cieľom úplne eliminovať toto ochorenie Milanović skloňuje pojem „šialenstvo“.

Milanović uviedol, že každý svoj deň začína s televíziou CNN a kladie si otázku, či je normálny on, alebo sa ľudia v uvedenom médiu zbláznili. Pripomeňme, že táto americká spravodajská stanica je jedným z najhlasnejších zástancov plošného očkovania vôbec.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.