V zahraničnej politike sa prezident Biden správa často a občas aj radikálnejšie ako Trump. Ale médiá sa k nemu správajú inak.

Pred dvomi dňami sme na tomto mieste napísali, ako prezident Biden a demokratická väčšina konajú presne opačne, ako sľubovali pred voľbami: hovorili o zmierení kultúrnych vojen, namiesto toho ich eskalujú najhroznejším potratovým zákonom na svete. Čistý radikalizmus.

Niečo podobné možno povedať aj o zahraničnej politike. Biden prezident popiera Bidena kandidáta.

America is back. Pamätáte sa? Po nástupe do úradu aj počas prvej cesty do Európy Biden ohlasoval, že všetko bude inak. Že tie štyri roky s Trumpom boli chybou v programe a všetko bude opäť tak, ako má byť.

A akosi sa to nedeje. V mnohom sa správa viac trumpovsky ako Trump – a médiá, ktoré nezaváhali pri Trumpovi, sú teraz tichučko.

Tri príklady.

Aukus. Nová bezpečnostná dohoda medzi Austráliou, Britmi a Amerikou. Ide o pomerne zásadnú vec, Američania si zaviazali Britov, tí sa už nebudú môcť usilovať o samostatnú a pragmatickú obchodnú politiku voči Číne. Austrália, pre ktorú je Čína obchodným partnerom číslo jeden, získala americkú ochranu a podporu. Američania sa dostali k objemnej obchodnej zákazke.

Hoci má Aukus viacero kritikov (napríklad v Británii), jeho hodnotenie raz bude závisieť od toho, či sa tomuto združeniu podarí vyhnúť vojne s Čínou a obmedziť jej vplyv v regióne. K tomu je ešte ďaleko. Netreba zabúdať, že Číňania nechcú nič iné než to, čo Američania na svojej pologuli nazvali Monroeovou doktrínou.

Spájajú sa anglofónne krajiny, známy refrén z dejín. Lenže za akú cenu?

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.