Divadlo predstavilo 102. sezónu, nové tituly ukazujú, že pôjde o jednu zo slabších sezón, najmä pre obavy z pandémie. Vedenie SND tiež ocenilo rokovania s ministerkou kultúry Milanovou.

Vedenie Slovenského národného divadla (SND) predstavilo včera novú divadelnú sezónu a najmä ozdravný plán, ktorý predpokladá dofinancovanie SND. Základný dojem z vystúpenia vedenia bol, že najdôležitejšie sú ekonomické problémy, divadelná sezóna je síce pripravená, ale bude slabšia, keďže predpokladajú pokračovanie epidémie a podľa vývoja aj prípadné zatváranie divadiel a kultúrnych inštitúcií. Hoci to, pravda, na tlačovej besede nikto takto nepovedal. Medzi riadkami sa to ale veľmi jasne čítať dalo.

Začnime najskôr kultúrou. V novej už 102. sezóne chcú umelecké súbory uviesť 15 premiér, riaditeľ opery predstavil tri, balet päť a činohra sedem premiér. Prístup bol zvolený opatrne, možno až príliš. Napríklad jedna z operných premiér má byť Donizettiho Lucia z Lammermooru, ktorá sa ešte donedávna v SND hrala. Slabšie pôsobili aj nové tituly v činohre, ktoré predstavila jej šéfka Miriam Kičiňová, chýba napríklad výraznejšia domáca historická téma, ako tomu bolo v posledných rokoch. Najviac zaujali zámery baletu, zvlášť snahou riaditeľky Niny Polákovej priniesť do Bratislavy známejšie európske a svetové mená.

S kritikou sa však netreba uponáhľať, divadlo má za sebou veľmi obmedzenú sezónu a pred sebou veľkú neistotu. Oveľa väčšej kritike by čelilo vedenie SND, ak by investovalo do nových hier, ktoré by sa však pre pandémiu nemohli hrať. Napokon, ani hry premiérovo predstavené v minulej sezóne ešte stále nevidelo dosť divákov.

Preto bola hlavnou témou tlačovky ekonomika. A hoci väčšinu času prevládal pozitívny tón, posledná veta generálneho riaditeľa SND Mateja Drličku znela inak. Podľa jeho slov najbližšia sezóna divadla stále "nie je finančne krytá". Problém tu teda je a s výhľadom na najbližšie roky ide o problém vážny.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.