Kvalitné oblečenie poznáte podľa detailov, zamerajte sa na švíky a hrúbku nití, radí krajčírka Adriana Capková. Slováci inklinujú k lacnému oblečeniu, hovorí, trend sa však pomaly mení. Remeslo je na začiatku hrou, ale profesionálny krajčír musí vedieť aj matematiku.

Šijete už dvadsať rokov, čo sa za tie dve desaťročia v krajčírstve zmenilo?

Krajčírstvo sa vyvíja stále, zmeny sú permanentné. Strihy sa však často opakujú, zväčša po desaťročí sa vracajú tie isté, len sa trochu vylepšujú. Najviac sa zmenila technika šijacích strojov, máme stále kvalitnejšie a na použitie jednoduchšie stroje. Na voľakedajších šliapacích strojoch bolo vidieť, ak bol niekto menej zručný, často si človek aj prešiel po prstoch. Dnešné stroje sú čoraz šikovnejšie a vedia vám čoraz viac pomôcť.

Aj vy ste sa učili na šliapacom stroji? Ako vám to išlo?

Áno, bola som tínedžerka a tieto stroje vtedy mali okolo 50 až 60 rokov. Musela som sa naučiť pracovať s nohami tak, aby som šila aj dopredu, nielen dozadu, bolo to ťažké. Učila som sa na stroji značky Singer, ktorý bol trochu modernejší. Staršie typy šili iba rovným stehom, čiže vytvárali len jeden steh. Ten môj robil aj cikcakový steh, s ktorým sa opracujú okraje – bola to v tom čase „topka“. Ocino mi ho neskôr prerobil a dal mu motorček, takže som sa opäť posunula niekom inam. Bolo to jednoduchšie – nemusela som sa sústrediť na šliapanie, stačilo sa pozerať na šitie.

To, že pribúdajú stehy, ako napríklad tento cikcakovitý, sa odráža aj na kvalite šitia?

Áno, prvé šitie bolo len o rovnom stehu, neskôr pribudlo spektrum nových stehov. Tým, že sa stroje vyvíjajú, pribúdajú aj stehy. Vývoj strojov teda pomáha aj začiatočníkom, pretože šitie zjednodušuje. Čím kvalitnejší stroj máte, tým je šitie jednoduchšie. A čím viac šijete, tým väčšiu prax získate. Každý jeden pokus o šitie vás posúva ďalej. Ak sa nezastavíte pri prvých negatívnych zážitkoch, šitie vás bude posúvať a priťahovať.

Aj vy sa stále posúvate a baví vás to?

Áno, minule som mala na kurze úplnú začiatočníčku, ktorá ani nemá stroj. Pri týchto ľuďoch je dobré, ak si to najskôr vyskúšajú, aby zistili, či ich šitie bude vôbec baviť. Každý sa môže rozhodnúť, že chce začať šiť, ale nemusí ho to baviť. Rozprávali sme sa o technikách šitia, o tom, ako si môžeme pri šití pomôcť a uľahčiť si prácu. Pýtala sa ma, či to robí správne a bola som prekvapená, pretože sama prišla na spôsob, ako sa dopracovať k tomu istému výsledku ako ja. Povedala som jej, že ten spôsob budem používať, a ona bola zas prekvapená, že ako profesionálka som prebrala spôsob od začiatočníčky. Každá skúsenosť vás niekam posunie. Nikdy to nie je tak, že sa nemôžem učiť od druhých.

Dokážete na prvý pohľad na ulici odlíšiť, ktoré oblečenie je ušité kvalitne a kde si krajčír nedal až tak záležať?

Niekedy je to viditeľné, ale najviac človek vidí na vnútornej strane oblečenia. Závisí tiež od materiálu. Niektoré materiály sú menej kvalitné a môžete sa s nimi piplať hodiny, ale nebude to mať želaný efekt. Niektoré ženy sa ma pýtajú, od čoho závisí cena oblečenia. Je to o kvalite materiálu, doplnkoch, nitiach či gombíkoch. Tie najdrahšie kúsky bývajú takmer celé šité ručne. Práve ručná práca určuje cenu. Nejde len o materiál, ale o celkové spracovanie.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.