Migračná verzus ekologická apokalypsa. Dvaja najvýrečnejší politici na francúzskej politickej scéne zviedli vášnivý duel. Jeden z nich sa obáva, že sa z Francúzska stane Libanon vo veľkom, druhý varuje pred zaplavením francúzskych miest.

Začalo sa to prekáraním cez médiá na diaľku, napokon svoje názory konfrontovali pred kamerami v televíznom štúdiu. Ľavičiar Jean-Luc Mélenchon, líder strany Nepoddajné Francúzsko, spočiatku populárneho pravicového komentátora a spisovateľa Érica Zemmoura bojkotoval. Mélenchon je politickým matadorom, Zemmour zas je roky novinárom, komentátorom a spisovateľom, ale jeho vyjadrenia čoraz viac nasvedčujú politických ambíciám.

Kým prvý sa chce opäť uchádzať o prezidentské kreslo v aprílových voľbách, druhý síce kandidatúru oficiálne neohlásil, ale de facto odštartoval kampaň a v očiach médií kandidátom ním aj tak je. V médiách sa objavuje často, hoci po rozhodnutí úradov už nemá vlastnú reláciu v televízii CNews, viac sme o tom písali tu.

Práve tým odôvodnil Mélenchon prijatie jeho výzvy. „Je všade a často bez oponentov. Robí mítingy, zháňa peniaze, kandiduje – ale neprizná to, lebo je pokrytec. Musel som sa mu postaviť čelom, však jeho vízia Francúzska je len ilúziou,“ uviedol pred duelom Mélenchon.

Ich arénou sa stalo špeciálne štúdio spravodajskej televízie BMFTV, ktoré nápadne pripomínalo podmienky, v akých zvyknú diskutovať súperi v druhom kole prezidentských volieb.

Debate predchádzala mediálna kampaň, články o hlavných tézach duelantov a vopred stanovený scenár – prvá časť o migrácii a bezpečnosti, druhá o sociálnych témach a ekonomike. Réžia myslela na všetko do detailu. Ľavičiar bol vľavo, pravičiar vpravo; medzi komentátormi boli novinári z oboch táborov; rečnenie oboch diskutérov merala časomiera.

Celú debatu sledovali fact-checkeri, ktorí preverovali jednotlivé výroky a dostali priestor, aby poukázali na mylné alebo nepresné informácie, ktoré politici vyriekli. Niekoľko ich našli u oboch kandidátov, zväčša išlo o nepresné číselné údaje.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.