Český exminister zdravotníctva a epidemiológ Roman Prymula v minulosti nazval očkovanie detí od päť rokov na Slovensku experimentom. Stal sa však obeťou dezinformácie a po upresnení informácií sa ospravedlnil s tým, že podporuje očkovanie ťažko chorých detí vo vybraných prípadoch, povedal pre Štandard infektológ a člen konzília odborníkov Pavol Jarčuška.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) 7. septembra povolil očkovať deti vo veku päť až jedenásť rokov tretinovou dávkou vakcíny od Pfizeru. Rozhodnutie bolo prekvapivé, tento postup zatiaľ neschválila ani Európska lieková agentúra (EMA). 

Rezort tvrdí, že nekonal na vlastnú päsť a podľa jeho slov ho podporili Slovenská spoločnosť alergológie a klinickej imunológie, Slovenská spoločnosť primárnej pediatrickej starostlivosti či Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

Slovenskí pediatri boli najprv zmätení. Až neskôr vysvitlo, že Lengvarského verdikt neznamená plošné očkovanie v danej vekovej skupine. Injekciu totiž dostanú na žiadosť rodiča iba deti s rizikovými ochoreniami, u ktorých by prekonanie COVID-19 mohlo viesť k vážnemu poškodeniu zdravia, zhoršeniu základného ochorenia a k prípadnej smrti.

Medzi rizikové ochorenia patria napríklad neurovývinové ochorenia, chronické pľúcne ochorenia, závažné poruchy imunity, aktívne onkologické ochorenia, chronické srdcové zlyhávanie a pľúcna hypertenzia či vážna forma anémie.

Visolajský: Usmernenie bolo nešťastné, hádam ho ministerstvo opravilo

Očkovanie musí schváliť všeobecný lekár pre deti a dorast alebo lekár špecialista. Doktori však upozorňujú, že nemajú jasné pokyny.

„Metodické usmernenie ministerstva k tomuto očkovaniu bolo veľmi nešťastné. Dúfam, že ho prerobili, pretože sme ho pripomienkovali. Obsahuje šesť všeobecných skupín ochorení, pred ktorými je slovíčko ‚najmä‘. To znamená, že by sa mohlo očkovať takmer každé dieťa, čo nie je pravda. Ide o off-label použitie [použitie mimo schválenej indikácie, pozn. red.], takže musia byť jasne stanovené diagnózy, kde riziko samotného ochorenia a následné komplikácie sú oveľa vyššie ako riziko z neregistrovanej vakcíny,“ povedal pre Štandard pediater Peter Visolajský.

Usmernenie je dostupné na webstránke ministerstva zdravotníctva. Aktualizované nebolo a slovo „najmä“ sa v ňom stále nachádza. Rezortu sme sa opýtali, či plánuje usmernenie zmeniť podľa odporúčaní doktorov. Článok budeme aktualizovať o toto vyjadrenie.

Prymula: Skutočný experiment

Český exminister zdravotníctva a epidemiológ Roman Prymula očkovanie detí v tejto vekovej skupine ostro skritizoval.

„Podporujem očkovanie od dvanástich rokov a vyššie, pretože tam si myslím, že imunita je už vyzretá, pod dvanásť rokov nie, a to, čo sa deje na Slovensku, tak to je skutočne experiment, pretože v tomto momente sa testovali rôzne dávky,“ povedal v relácii verejnoprávnej Českej televízie Máte Slovo.

Za najväčší problém považoval, že liekovky, v ktorých je očkovacia látka, neobsahujú jej presné dávkovanie.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.