Stiahnutie Ameriky z Afganistanu narazilo na mocný odpor ešte za Trumpa, Kongres ho preto zdržal. A teraz sa niekto mstí za odchod prezidentovi Bidenovi. Píše bývalý český veľvyslanec v Paríži profesor Petr Drulák.

Posledný augustový deň priniesol dve podstatné správy okolo diania v Afganistane – krajinu opustil posledný americký vojak a agentúra Reuters priniesla časť prepisu telefónneho rozhovoru prezidenta Bidena s jeho afganským náprotivkom niekoľko týždňov pred pádom Kábulu. O chaotickom sťahovaní z Afganistanu bolo napísané dosť, pre budúcnosť môže byť podstatnejší mediálny únik onoho prepisu.

Najprv k obsahu. Prepis poškodzuje Bidena. Americký prezident priznáva, že nerozumie vojenským otázkam a nalieha na svojho afganského kolegu, aby pred svetom predstieral, že veci nie sú také zlé. Hovorí mu, že podstatné je, ako sú veci vnímané bez ohľadu na skutočnosť a že je potrebné zmeniť obraz situácie v Afganistane.

Nič svetoborné to vlastne nie je. Biden len opakuje niečo, čo všade na svete patrí k základom politického remesla. Politici takmer nikdy nemajú odborný pohľad na veci, o ktorých rozhodujú, a fakty vždy podľa potreby prifarbujú do odtieňov buď žiarivejších alebo, naopak, temnejších. V bežnej politickej prevádzke to celkom funguje. Ale nesmie dôjsť k tomu, aby sa nepohodlné fakty vzbúrili a premazali starostlivo klamným obrazom, ako sa stalo práve v Afganistane. Bidenovi zostal v ruke Čierny Peter, kvôli ktorému pôsobí úplne cynicky a nekompetentne. Avšak tento cynizmus a nekompetentnosť sú opäť len obrazom reality, ktorá inak býva vnímaná ako bežná alebo dokonca žiarivá. Spomeňme len na eufóriu väčšiny médií z Bidenovho nástupu do Bieleho domu, hoci bolo všeobecne známe, že ide o priemerného politika pohlcovaného senilitou.

Dôležitejšie než samotný obsah rozhovoru sú však príčiny a dôsledky samotného úniku do médií. Kto ho poskytol? Možnosti sú celkom tri: Američania, Afganci, iná mocnosť.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.