Tisícky príslušníkov švédskej polície sa v liste obrátili na tamojšieho ministra vnútra Mikaela Damberga. V súvislosti s neprimeraným rizikom, čo im hrozí v nebezpečných zónach, vláde navrhujú súbor opatrení, ktoré by mali zlepšiť ich postavenie a ochranu. Správa prichádza krátko po tom, ako Švédi zinkasovali nelichotivé kriminálne prvenstvo v rámci starého kontinentu.

Viac ako tritisíc švédskych policajtov podpísalo list adresovaný švédskemu ministrovi vnútra Mikaelovi Dambergovi, v ktorom vyzývajú vládu, aby uplatnila prísnejšie tresty za bezprávie a vyrovnala sa so zločineckými gangami vo vylúčených oblastiach.

Iniciatívu obsahujúcu celkovo 20 návrhov spustila policajtka z Göteborgu Hannah Bergelinová po tom, ako kriminálne živly popravili jej kolegu Andreasa Danmana v mestskej štvrti Biskopsgården. Podľa vlastných slov vtedy cítila, že niečo konkrétne musí urobiť.

Biskopsgården je podľa celoštátnych švédskych novín Dagens Nyheter „zraniteľná“ oblasť. Teda po preklade z politicky korektného slovníka takzvaná no-go zóna.

Podľa denníka Göteborgs-Posten policajtka Bergelinová dúfa, že petícia príslušníkov ozbrojeného zboru „poskytne politikom obraz o tom, ako sa švédskej polícii darí v skutočnosti“ v oblasti akejsi prvej línie.

Policajti chcú pomocou dokumentu dosiahnuť množstvo legislatívnych a praktických zmien. Reč je napríklad o sprísnení trestov pre príslušníkov gangov, zvýšení právomocí policajtov či o rozšírenom kamerovom dohľade.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.