Praskliny v asfalte, diery, chýbajúce poklopy kanálov, rozpadajúce sa mosty a ďalšie neduhy ciest sú slovenským šoférom dobre známe z vlastných skúseností. Téma kvality ciest je na Slovensku evergreenom debát, v ktorých často oprávnene zaznieva tvrdá kritika na adresu kompetentných. Pri pohľade na porovnanie kvality ciest vo svete a v Európe na tom nie sme najhoršie, ale dôvodov na radosť tiež nie je veľa.

Vyplýva to zo správy o globálnej konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra za rok 2019, ktorá posudzovalo celkovo 141 štátov z celého sveta. Dáta stoja na prieskume názorov popredných činiteľov jednotlivých krajín z rôznych odvetví.

Ak by ste podľa nich chceli okúsiť pocit z tých najkvalitnejších ciest na svete, musíte zamieriť do Singapuru. Na druhom mieste tohto rebríčka je nie až tak veľmi vzdialené Holandsko a tesne za ním Švajčiarsko. Čo sa týka európskeho poradia kvality ciest, tak Holanďania suverénne vedú. Nasleduje už spomínané Švajčiarsko a za ňou ďalšia alpská krajina – susedné Rakúsko.

Slovensko treba hľadať vo svetovej tabuľke kvality ciest oveľa nižšie ako našich rakúskych susedov, ktorí si užívajú tretie najkvalitnejšie cesty v Európe a šieste na celom svete.

Šedý priemer slovenských ciest

Podľa indexu vytvoreného na základe údajov z roku 2019 je na tom Slovensko so svojimi asfaltkami doslova priemerne. Zo 141 krajín sme s indexom 4,0 na 72. mieste. Priemerné skóre je pritom 4,07. Sme teda len kúsok pod svetovým priemerom. Maximálne skóre, ktoré dosiahol len Singapur, je 6,5. V Rakúsku je index kvality ciest na úrovni 6,0.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.