Nové dokumenty posilňujú teórie o laboratórnom pôvode koronavírusu. Ukazuje to žiadosť z roku 2018, podľa ktorej si Wuchanský inštitút virológie spoločne s tímom zahraničných vedcov pýtal financie na vylepšovanie netopierích koronavírusov. Ich plán obsahoval okrem iného aj návrh na vytvorenie chimérického vírusu, ktorý by bol infekčnejší pre ľudí.

Rok a pol pred vypuknutím pandémie žiadal virologický inštitút v čínskom meste Wu-chan (WIV) v spolupráci so zahraničnými organizáciami financie na vypustenie vylepšeného koronavírusu medzi tamojšiu populáciu netopierov. Zároveň chceli vytvoriť chimérický vírus, ktorý by sa dokázal ľahšie preniesť na človeka.

Tvrdí to portál Drastic, ktorý združuje voľne pôsobiacich výskumníkov a vedcov skúmajúcich pôvod nového koronavírusu. Tí vo všeobecnosti zastávajú postoj, že vírus vznikol v laboratóriu. Táto stránka vydala aj informácie o uniknutých dokumentoch, ktoré obsahujú spomínanú žiadosť.

Informoval o tom napríklad i britský denník The Telegraph. Zverejnená správa obsahuje žiadosť Petra Daszaka z organizácie EcoHealth Alliance (EHA), ktorá úzko spolupracovala s Wuchanským inštitútom virológie (WIV), i ďaľšími organizáciami.

Podali ju v roku 2018 a žiadala financie okrem iného na výskum vzduchom prenášaných vylepšených častíc koronavírusu. Tie chceli vypustiť medzi populáciu jaskynných netopierov v juhočínskej provincii Jün-nan, aby ich takýmto spôsobom zaočkovali proti chorobám, ktoré by mohli neskôr preniesť na ľudí.

Financovanie nedostali

Zároveň chceli vytvoriť chimérické vírusy, ktoré by boli geneticky modifikované tak, aby ľahšie infikovali človeka. Snažili sa o špecifickú úpravu netopierích koronavírusov, aby mohol vírus ľahšie preniknúť do ľudských buniek.   

Na tento účel podľa dokumentov žiadali vedci 14 miliónov dolárov od americkej Agentúry pre výskum pokročilých obranných projektov (DARPA). Pravosť žiadosti pre Telegraph potvrdil bývalý člen vlády Donalda Trumpa.

DARPA podľa dokumentov odmietla financovať tento výskum – považovala ho za nebezpečný pre "miestne komunity". Zároveň podľa organizácie vedci nedostatočne zvážili dôsledky upravovania vírusov (takzvaný gain of function research) a ich vypustenia vzduchom.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.