Demokrati sa v reakcii na obmedzenie potratov v Texase snažia na celonárodnej úrovni vo všetkých 50 štátoch presadiť najradikálnejší potratový zákon v dejinách. V Amerike bol tiež obvinený aj prvý lekár za vykonanie nelegálneho potratu. Nuž a v jednom európskom štáte bude referendum o potratoch. Michal Čop pripravil veľký prehľad k téme.

Už v najbližších dňoch má Snemovňa reprezentantov hlasovať o Zákone na ochranu zdravia žien (The Women’s Health Protection Act – H.R. 3755), ktorý má na federálnej úrovni ustanoviť zákonné právo žien na potrat a ktorý je označovaný za najradikálnejší potratový zákon v dejinách. Predmetný návrh zákona by totiž nezmenil len prístup k nenarodeným deťom a ich matkám, ale aj prístup k lekárom, zdravotníckemu systému ako celku a zmenil by aj morálne chápanie potratu v očiach spoločnosti.

Prečo najradikálnejší

Hneď po jeho prijatí by sa zrušila platnosť zákonov jednotlivých štátov USA. Tie sú síce legálne vo všetkých štátoch USA, ale štát od štátu rôznym spôsobom regulované. Niekde je možný potrat až do momentu narodenia, inde nie. Po zmene by každá žena v každom štáte mohla ísť na potrat v akomkoľvek štádiu tehotenstva, teda aj deň pred pôrodom, a v zásade z akéhokoľvek dôvodu.

Navyše, interrupcie by už nemusel vykonávať lekár, nebola by potrebná žiadna čakacia doba, zrušili by sa všetky licencie, certifikáty, zdravotné či bezpečnostné predpisy, ktoré doposiaľ museli potratové kliniky spĺňať, pri neplnoletých osobách by nebol potrebný rodičovský súhlas, žena by pred absolvovaním potratu nemusela byť nijako poučená o tom, čo to vlastne znamená, potrat by bol hradený z peňazí daňových poplatníkov, a je dosť pravdepodobné, že by došlo aj k potlačeniu zákona o slobode svedomia (u nás výhrada vo svedomí), takže potraty by boli nútení vykonávať aj lekári či medicínske zariadenia, ktoré s nimi doposiaľ nesúhlasili.

Ani to ešte nie je všetko.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.