Pohrávať sa s myšlienkou určitej užitočnosti progresivizmu v západnej kultúre je legitímne. Na druhej strane, Ondřej Štindl ukazuje, že to má jasné mantinely. Napríklad v tom, že svetovým autoritatívnym režimom západné pokrokárstvo vlastne nahráva.

Mediálna scéna a zvlášť jej názorové sekcie môžu dnes pôsobiť značne predvídateľným dojmom, o to viac človek ocení, keď si prečíta niečo skutočne prekvapivé. Tento týždeň taký text zverejnila agentúra Bloomberg, jeho autorom je uznávaný ekonóm a komentátor Tyler Cowen. Hoci je sám, ako zdôrazňuje, kritikom súčasného pokrokárstva predovšetkým v jeho "woke" podobe, ktoré sa veľmi razantne a mocichtivo prejavuje v mediálnej, kultúrnej sfére i v ekonomickom živote, napísal v istom zmysle jeho obhajobu, akokoľvek ho neprestal považovať za nudné, predvídateľné, hlúpe a nepružné.

Debata okolo pokrokárstva sa však príliš sústreďuje na jeho excesy, na to, čo pôsobí napríklad na amerických univerzitách, pritom z celosvetového hľadiska by mohlo byť súčasné pokrokárstvo skôr prínosom. Mohla by sa z neho stať ďalšia forma pokračujúcej americkej kultúrnej dominancie, ktorá je podľa Cowena v zásade pozitívna a oslobodzujúca. "Nemám rád ani Big Macy, ani filmy podľa komiksov Marvelu, ale v zásade si myslím, že americká kultúra je zdravá, demokratizujúca a oslobodzujúca, a chcem, aby to tak bolo ďalej."

Predovšetkým však Cowen pripomína, že mnohým krajinám sveta by trocha pokrokárskej kritiky len prospelo. Zmieňuje sa o odpore proti progresivistickým myšlienkam vo Francúzsku. "Aj tí z nás, kto sa za progresivistov nepovažujú, možno uznávajú, že frankofónna spoločnosť a kultúra by mohli byť trochu pokrokárskejšie. Šéfovia by mali vedieť, že nemajú právo spať so sekretárkami. A Belgičania by sa mali poctivejšie vyrovnať s dedičstvom ich kolonializmu v Afrike. Progresivizmus je spôsob, ako ich k tomu prinútiť. […] Na tom, kto vedie katedru anglistiky v Oberline [povestnej woke univerzite, pozn. red.], veľmi nezáleží. Ale bolo by pekné, keby ženy v Saudskej Arábii získali viac práv."

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.