Volanie po očkovaní proti ochoreniu COVID-19 zaznieva od politikov aj odborníkov a považuje sa za cestu von z epidémie. Vedci vo svete však zatiaľ nevedia odpovedať na otázky, ako dlho imunita proti covidu po vakcíne vlastne trvá a či budú preto potrebné opakované preočkovania. Aj podľa slovenského ministerstva zdravotníctva na to zatiaľ nie je možné odpovedať.

„Proti COVID-19 sa očkuje príliš krátko na to, aby sme vedeli vyhodnotiť dlhodobú imunitnú odpoveď. Výrobcovia vakcín a medzinárodné výskumné tímy uskutočňujú štúdie ohľadom protilátkovej a bunkovej imunity. Napríklad chrípku vyvoláva tiež vírus a musí sa v dôsledku mutácií preočkovávať každý rok. Ako to bude pri koronavírusoch, je predčasné záverovať,“ uviedlo v krátkosti ministerstvo zdravotníctva na viaceré otázky Štandardu.

Rezort argumentuje, že vírus sa časom vyvíja, mutuje a imunitná odpoveď voči iným variantom môže byť iná. Vyhýbavá odpoveď ministerstva zdravotníctva na priamu otázku Štandardu, či bude potrebné každoročné preočkovanie proti covidu, je v súlade s tým, čo tvrdia svetoví experti. Tí sa zhodujú, že je potrebný ďalší výskum, aby sa dalo určiť, ako dlho po očkovaní pretrvávajú protilátky proti covidu v krvi. Zatiaľ sa hovorí rádovo o mesiacoch.

Rezort zdravotníctva pod vedením ministra Vladimíra Lengvarského (OĽaNO) teda nevylúčil, že proti covidu sa bude treba očkovať každoročne. Napokon, už od 13. septembra môžu ísť na tretiu dávku tí zdravotníci, ktorí sú aspoň osem mesiacov po kompletnom zaočkovaní niektorou z mRNA vakcín (Pfizer/BioNTech, Moderna). Nasledovať budú ľudia nad 60 rokov, pacienti so zníženou imunitou, klienti a zamestnanci centier sociálnych služieb.

Nie je vakcína ako vakcína

Cieľom každého očkovania je poskytnúť telu potrebnú ochranu prostredníctvom prirodzeného infikovania, ale bez rizika vážneho ochorenia či smrti.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.