Zatiaľ čo doma sa Smer uchyľuje ku konzervatívnejšiemu slovníku, za posledné hlasovania jeho europoslancov by sa nemusel hanbiť žiadny progresívec. V Smere vládne doktrína pokrytectva.

Predvolebný preferenčný prepad a následné povolebné roztrieštenie Smeru, kedysi neohrozene bačujúcej premiérskej strany, si v centrále na bratislavskej Súmračnej ulici vyžiadalo radikálnu zmenu stratégie.

Predseda strany Robert Fico, ktorý začínal ako klasický postkomunistický ľavičiar, neskôr politicky vyrástol aj pre ignorovanie ideologických kultúrnych vojen a v minulosti sa intenzívne hlásil k integrácii Slovenska v jadre EÚ, zrazu vycítil šancu uchmatnúť si voličov v konzervatívnych, národniarskych a euroskeptických vodách.

Oblasť, do ktorej Fico posledné roky priplával len sporadicky a keď sa mu to hodilo, sa uplynulé mesiace takpovediac stala jeho domovom.

Fico: Stop slniečkarom a trans

A túto svoju nekorektnú tvár si Fico užíva:

Už v momentoch, keď napätie medzi ním a Pellegrinim ešte len bublalo pod povrchom v stále spoločnej strane, Fico vyhlásil, že v Smere odmieta akékoľvek prejavy slniečkarstva. Hoci nositeľov oných prejavov priamo nemenoval, bolo zrejmé, komu táto výčitka smeruje.

Politik dával svoj posun najavo aj výberom portálov, do ktorých ostatné mesiace zablúdil. Zberá nahnevaných voličov, tak sa objavil v každom takzvane alternatívnom médiu, ktoré má v našej krajine výtlak. Či už ide o Hlavné správy, Zem a vek, TV Slovan alebo Infovojnu.

„Dobre, rešpektujeme, čo nám povedali predstavitelia Hlasu, že nechcú robiť politiku rustikálnej sociálnej demokracie, ale inej sociálnej demokracie, my sa na nich nehneváme. Ak je pre nich dôležité riešiť toalety transsexuálov alebo venovať sa marihuane, prosím,“ zaznelo z jeho úst tento utorok.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.