Veľký boj proti zločincom uhniezdeným v štruktúrach štátu zlyháva, ohlásené reformy sa zadrhávajú. Vládu môžu udržať nad vodou chlebové témy a peniaze z Bruselu. No aj na to treba riadiace schopnosti.      

Zásadnou agendou tejto vlády už pri jej nástupe bolo očistenie verejného života. Po roku a pol snaženia sú výsledky chabé a ako nedávno písal Štandard, chyba strieda chybu. Hmatateľnejším výsledkom je doteraz len neprávoplatné odsúdenie bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.

Keď už bolo zjavné, že sa v tejto oblasti nedarí a navyše ekonomiku priškripla pandémia koronavírusu, predseda vlády Eduard Heger obrátil pozornosť na novú agendu – postpandemický Plán obnovy. Nevídane rýchlo schválený dokument, čo prišla ako vzornému žiačikovi potvrdiť v júni osobne do Bratislavy predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, by mal Slovensko potiahnuť k ďalšej prosperite. Heger vyhlasoval, že vďaka využitiu európskych peňazí sa zvýši životná úroveň do roku 2030 na 92 percent priemeru Únie.

Tento nový maják Hegerovej vízie už bliká menej, no dá sa očakávať, že znovu zažiari, keď začnú z Bruselu prichádzať prvé peniaze z Fondu obnovy. V dnešnej situácii, keď po roku a pol od začiatku vládnutia súčasnej politickej koalície musí Heger zvolávať podporné pracovné skupiny, aby mu pomohli s očistou verejného života, bude akýkoľvek pozitívny impulz vítaný. Navyše, ak ho už v minulosti bombasticky avizoval.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.