Samotesty na detekciu covidu mali od ministerstva školstva dostať všetci rodičia žiakov bezplatne, ale štát zlyhal. Ďalší ich síce dostali, ale testy ich postupne omrzeli. Niektorí testy dokonca vracajú, pretože nechcú nahlasovať výsledky. Pre pozitívne testy sú zatvorené dve percentá tried.

Školy sa počas delta vlny riadia novým školským semaforom. Má zabrániť tomu, aby sa opäť plošne zatvorili.

Zelená fáza semaforu platí, ak v škole testy neodhalia žiadnu osobu pozitívnu na koronavírus. Vyučovanie v takom prípade funguje v normálnom režime.

Ak sa v škole vyskytne aspoň jedna osoba pozitívna na covid, nastane oranžová fáza. Žiaci danej triedy idú do karantény a škola musí zabezpečiť dištančné vzdelávanie.

Červená fáza nastane, ak je v škole viacero potvrdených pozitívnych prípadov na covid a na základe rozhodnutia regionálneho úradu verejného zdravotníctva ide o epidemický výskyt. Ak je škola ohniskom nákazy, regionálny úrad ju môže zatvoriť úplne.

Samotesty zlyhali hneď v úvode

Ministerstvo školstva s cieľom predísť zatváraniu škôl navrhlo, aby sa deti počas delta vlny dvakrát týždenne otestovali. Sľubovalo testy s krátkou paličkou, aby stery mohli robiť deťom rodičia doma. Výsledky testu mali potom rodičia nahlásiť škole cez informačný systém EduPage.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.