Zdravotníci aj zdravotnícke komory sa majú zdržať šírenia informácií a názorov, ktoré sú v rozpore s aktuálnymi poznatkami vedy o chorobách a ich liečbe. Píše sa o tom v návrhu zákona, ktorý je plodom spolupráce medzi poslancami SaS a odídencom zo strany Za ľudí Jánom Benčíkom. Súčasťou návrhu, ktorý má byť predložený na najbližšej koaličnej rade, sú aj pokuty.

Pod návrhom, ktorým by sa doplnil zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, sú podpísaní poslanci Jana Bittó Cigániková, Ondrej Dostál a Ján Benčík. Všetci z poslaneckého klubu SaS.

Benčík sa k saskárom v parlamente pridal spolu s ďalšími poslancami okolo ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej, keď po rozkole s predsedníčkou Veronikou Remišovou opustili poslanecký klub strany Za ľudí.

Predkladatelia v návrhu, ktorý má redakcia k dispozícii, konštatujú, že zdravotnícki pracovníci v spoločnosti požívajú značnú autoritu, pokiaľ ide o šírenie informácií a názorov o chorobách. Preto by mali šíriť len vedecky overené informácie, a to pod hrozbou pokút.

„Cieľom návrhu zákona je legislatívne upraviť povinnosť zdravotníckeho pracovníka zdržať sa verejného šírenia informácií a názorov, ktoré sú v rozpore s aktuálnymi poznatkami vedy o chorobách, ich diagnostike a liečbe a sú spôsobilé negatívne ovplyvniť verejné zdravie alebo zdravie jednotlivcov,“ píše sa v dôvodovej správe.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.