Viacero autobusov zablokovalo v utorok cestu pred Úradom vlády SR v okolí Námestia slobody v Bratislave. Ide o súkromných autobusových dopravcov, ktorí upozorňujú na absenciu pomoci zo strany štátu a kritizujú, že ich minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nominant Sme rodina) neprizval k rokovaniam o novej pomocnej schéme.

Bratislavská polícia zároveň na sociálnej sieti informovala, že dopravní bratislavskí policajti zabezpečujú prejazdnosť komunikácie v centre mesta v súvislosti s protestnou jazdou vodičov autobusov, pričom protest bol neohlásený.

Podpredsedníčka Únie súkromných autobusových dopravcov Darina Mosná vysvetlila, že pred úrad vlády autobusárov priviedlo to, že už 18 mesiacov majú tržby na úrovni 10 až 30 percent v porovnaní s vlaňajškom. "Za minulý rok sme dostali nejaké dotácie, keď to bolo ešte na Ministerstve hospodárstva (MH) SR, ale momentálne to preložili od nového roka na Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR. Máme tu september, blíži sa koniec roka a nikto s nami nerokuje," skritizovala Mosná.

Dodala, že na poslednom rokovaní na MH SR bola ústna dohoda s MDV, že súkromných autobusárov k rokovaniam prizvú, doteraz sa tak však nestalo. "Pán Doležal síce občas odpovie na SMS štýlom, že áno, už to bude, ešte chvíľu, ale doteraz nás neprizvali," uzavrela Mosná. Dodala, že únia takto nevie ani čo v pomocnej schéme má byť, ako bude vyzerať a či sa do nej vôbec dostanú malí a strední dopravcovia. "Nevieme, z akého dôvodu nás minister obchádza," dodala Mosná. Vyčíslila, že v rámci malých a stredných autobusových dopravcov ide o zhruba 370 firiem.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.