Šéfka rezortu kultúry odvolala riaditeľa Múzea SNP v Banskej Bystrici Stanislava Mičeva. Svoj post by mal opustiť koncom tohto mesiaca. Funkcionár sa domnieva, že za verdiktom stojí jeho odpor voči rozkúskovaniu tejto inštitúcie, ktoré nazýva politickým blufom.

Ministerky kultúry Natália Milanová (OĽaNO) odvolala dlhoročného riaditeľa Múzea SNP v Banskej Bystrici Stanislava Mičeva. Funkcionár by mal svoj post opustiť do 30. septembra. V kresle šéfa sedel od roku 2006.

Rezort kultúry jeho odvolanie zdôvodňuje tvrdením, že došlo k viacerým pochybeniam pri riadení múzea, a preto bolo nútené pristúpiť k uvedenému kroku. O aké konkrétne pochybenia šlo, ministerstvo nekonkretizovalo.

„Riaditeľom alebo riaditeľkou Múzea SNP musí byť človek, ktorý zabezpečí riadny chod inštitúcie a bude spĺňať všetky náležitosti, ktoré mu udeľuje zákon či interné pravidlá. Keďže zriaďovateľom múzea je ministerstvo kultúry, jeho riaditeľ musí zabezpečiť tiež realizáciu rozhodnutí v súvislosti s chodom organizácie,“ zverejnil rezort.

Múzeum čakajú veľké zmeny

Podľa Milanovej banskobystrické múzeum čakajú organizačné zmeny, preto je na jeho čele potrebné vedenie, ktoré ich uvedie do života. Reč je o akomsi rozdrobení tejto inštitúcie.

Podľa zámeru ministerstva digitalizačné centrum múzea prejde pod odbornú správu Slovenskej národnej galérie, ktorá má dlhoročné skúsenosti s riadením digitalizácie predmetov kultúrnej hodnoty v Bratislave a vo Zvolene.

Zároveň národná expozícia v Auschwitz-Birkenau bude presunutá pod správu Múzea holokaustu v Seredi, kde podľa názoru odborníkov obsahovo patrí.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.