Pracovná skupina na obnovenie dôvery v právny štát sa v pondelok prvýkrát zišla a prináša so sebou ďalšie napätie vo vládnej koalícii. Veronika Remišová sa do nej dostala, Daniel Lipšic z nej vypadol. Premiér Eduard Heger očakáva výsledky ešte tento týždeň, šéf parlamentu ju bojkotuje.

Vláda Eduarda Hegera (OĽaNO) minulý týždeň schválila vytvorenie pracovnej skupiny pre obnovu dôvery v právny štát. Už pri jej vzniku premiér avizoval, že bude zasadať každý deň, až kým vláde a parlamentu predloží svoje odporúčania. Heger ich očakáva ešte tento týždeň.

K vytvoreniu špeciálnej skupiny došlo po minulotýždňovom zatknutí štvorice vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry a zastupujúceho šéfa Úradu inšpekčnej služby ministerstva vnútra Petra Scholtza.

„Vláda si plne uvedomuje a rešpektuje procesnú samostatnosť orgánov činných v trestnom konaní. Ak sa však ukáže, že pre zvýšenie kvality spravodlivosti treba systémové zmeny, vláda je pripravená ich uskutočniť,“ deklaroval premiér.

Aj minister financií a líder hnutia OĽaNO Igor Matovič očakáva prvé výsledky pracovnej skupiny už o pár dní.

„Pre očistu, ktorú Slovensko nevyhnutne potrebuje, potrebujeme v prvom rade garantovať statočným a odvážnym vyšetrovateľom a prokurátorom, aby mohli ísť po krku takzvaným našim ľuďom alebo zbohatlíkom, ktorí tu roky rozkrádali Slovensko,“ povedal Matovič pred prvým rokovaním odbornej skupiny.

Členovia pracovnej skupiny

Podľa vládou schváleného uznesenia má špeciálna poradná komisia navrhnúť konkrétne nástroje, ktoré by mali viesť k tomu, aby zložky štátu pri plnení bezpečnostných úloh zvýšili záruky zákonnosti a ústavnosti.

V pracovnej skupine majú nominantov ministerstvá spravodlivosti, zahraničných vecí a európskych záležitostí, vnútra, financií, obrany, životného prostredia, ale aj investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.