Bývalý prokurátor Kováčik je vinný, rozhodol súd. Dostal 14 rokov a príde o majetok

Dušan K. Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku 20. septembra 2021. Foto TASR / Jaroslav Novák

AKTUALIZOVANÉ Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik je vinný. V jednom z najsledovanejších súdnych procesov uplynulých mesiacov to oznámila samosudkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Pamela Záleská. Dostal 14-ročný nepodmienečný trest s minimálnym stupňom stráženia a prepadne mu majetok. Kováčikov obhajca podal odvolanie. Vládni politici verdikt vítajú. Boris Kollár je zdržanlivý. Robert Fico podáva trestné oznámenie na sudkyňu Záleskú.

19:15 K rozsudku voči Dušanovi Kováčikovi sa vyjadrila aj mimoparlamentná strana Hlas-SD. V stanovisku uviedla, že rešpektuje rozhodnutia súdov, no zároveň vníma, že rozsudok nie je právoplatný. „Preto počkáme na definitívny verdikt,“ povedala pre TASR hovorkyňa Hlasu-SD Patrícia Medveď Macíková.

18:50 Poslanci opozičného Smeru-SD podávajú trestné oznámenie na sudkyňu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Pamelu Záleskú, ktorá v pondelok vyniesla rozsudok v prípade bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika Oznámil to predseda Smeru-SD Robert Fico s tým, že trestné oznámenie súvisí s podozrením zo spáchania trestného činu ohýbania práva.

18:20 S rozsudkom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku nad bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom sa absolútne nestotožňujeme. Podali sme voči nemu odvolanie. Neprekvapilo nás však, čo sa tu dnes udialo po tom, čoho sme boli svedkami počas jednotlivých pojednávacích dní. Vyvrcholilo to tým, že súd odmietol desiatky dôkazov obhajoby. Po skončení súdu to vyhlásil obhajca Dušana K. Erik Magál.

„Mám jednoznačne za to, že s tým odôvodnením, ktoré tu dnes odznelo, sa nestotožňujeme. Mal som v určitých miestach pocit, že tu dochádza zo strany súdu k akejsi dezinterpretácii dôkazov a ich výkladov,“ skonštatoval Magál. Je podľa neho prekvapivé, že pri odôvodnení počuli niektoré okolnosti, ktoré, ako tvrdí, porušovali zásadu prezumpcie neviny vo vzťahu k osobám, ktoré sú obžalované za členstvo v zločineckej skupine takáčovcov.

Po skončení súdu opustil Kováčik  pojednávaciu miestnosť za asistencie príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže. Na otázky okolostojacich novinárov nereagoval.

18:00 S rozsudkom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku nad bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom sa absolútne nestotožňujeme. Podali sme voči nemu odvolanie. Neprekvapilo nás však, čo sa tu dnes udialo po tom, čoho sme boli svedkami počas jednotlivých pojednávacích dní. Vyvrcholilo to tým, že súd odmietol desiatky dôkazov obhajoby. Po skončení súdu to vyhlásil Kováčikov obhajca  Erik Magál.

17:45 Súdny proces s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom bol „monsterproces“. Vyhlásil to líder opozičného Smeru-SD Robert Fico s tým, že ako prvé treba podať trestné oznámenie na samosudkyňu Špecializovaného trestného súdu Pamelu Záleskú za ohýbanie zákona.

Fico, ktorý si prišiel vypočuť rozsudok priamo na ŠTS do Pezinka, obvinil novinárov a „zablahoželal“ im za „špinavú robotu“. Avizoval, že sa k prípadu vyjadrí na tlačovej konferencii.

17:35 Hnutie Sme rodina a ani jeho šéf a predseda Národnej rady SR Boris Kollár rozsudok Špecializovaného trestného súdu v Pezinku nad bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom nechce nekomentovať. Dúfa však, že bolo rozhodnuté na základe relevantných dôkazov. Pre TASR to uviedla hovorkyňa predsedu parlamentu Michaela Jurcová.

„Hnutie Sme rodina ani samotný predseda Boris Kollár nikdy nekomentovali rozhodnutia súdov. Veríme, že v prípade bývalého špeciálneho prokurátora bolo rozhodnuté na základe relevantných dôkazov,“ povedala Jurcová.

17:30 Nikto z nás nie je rád, že bývalý špeciálny prokurátor sa musel postaviť pred súd a čeliť obžalobe za závažné zločiny. Ak však chceme žiť v právnom štáte, tak zákon musí platiť pre každého. Na margo odsúdenia bývalého špeciálneho prokurátora to pre TASR uviedol súčasný špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.

„Dnešné rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu potvrdilo dôvodnosť nami podanej obžaloby. Chcem v tejto súvislosti oceniť vysoko profesionálny výkon môjho kolegu Michala Šúreka, a to ako v prípravnom konaní, tak aj na hlavnom pojednávaní,“ povedal Lipšic.

Verdikt súdu

17:25 Súd uznal Dušana Kováčika za vinného v prípade zasahovania do rozhodovania o väzobnom stíhaní niekdajšieho bosa takáčovcov Ľubomíra Kudličku, za čo mal zobrať úplatok. Ďalej za vinného aj z vynášania informácií o prebiehajúcich trestných konaniach zo špeciálnej prokuratúry, čím mal pomáhať zločineckej skupine takáčovcov. Súd ho uznal za vinného vo všetkých štyroch bodoch obžaloby.

V pondelok o tom rozhodol Špecializovaný trestný súd v Pezinku.

Bývalého špeciálneho prokurátora odsúdil ŠTS v Pezinku na úhrnný 14-ročný nepodmienečný trest s minimálnym stupňom stráženia. Vymeral mu aj trest prepadnutia majetku. Rozsudok nie je právoplatný.

„V dokazovaní na hlavnom pojednávaní neprišlo k žiadnemu prekvapivému zvráteniu dôkaznej situácie,“ zdôraznila samosudkyňa Pamela Záleská. Dodala, že súd hodnotil hlavne výpovede vypočutých svedkov alebo výpovede svedkov, ktoré boli prečítané. Tiež výsluch znalca a listinné dôkazy.

Podľa sudkyne obvinený minimálne od leta 2018 do septembra 2020 z pozície špeciálneho prokurátora poskytoval prostredníctvom Ľudovíta Makóa informácie o konaniach na Úrade špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a vytváral podmienky, ktoré mohli sťažiť dokumentovanie činnosti zločineckej skupiny takáčovci.

Uznala ho za vinného aj v prípade prepustenia niekdajšieho bosa takáčovcov Kudličku z väzby. „Voči predmetnému uzneseniu nebola zo strany zastupujúcej prokurátorky ÚŠP Blanky Godžovej podaná sťažnosť, v dôsledku čoho bol Kudlička 21. júla 2017 prepustený z väzby na slobodu,“ uviedla sudkyňa. Dušan K. mal za to inkasovať 50 000 eur. „Klamal, keď pred súdom uvádzal, že ústnu konzultáciu a odporúčanie Blanke Godžovej nedal,“ dodala.

Vo zvyšných bodoch bol odsúdený za pokračovací zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa, keď vyzradil Makóovi utajované skutočnosti. „Makóovi najskôr oznámil, že je podozrivý z prečinu nepriamej korupcie,“ povedala sudkyňa s tým, že takýmto konaním sťažil dokumentovanie trestnej činnosti. Odovzdal mu aj fotokópie a časti vyšetrovacieho spisu. Konkrétne uznesenie o začatí trestného stíhania či iný úradný záznam.

Vládni politici verdikt vítajú

17:10 Odsúdenie bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika vníma hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO) ako „dôležitý prejav nástupu spravodlivosti.“ TASR o tom informoval Peter Dojčan z mediálneho tímu OĽANO.

„Aj keď sme dnes svedkami rozsiahlej odvety starého systému, ktorý z posledných síl robí všetko pre to, aby zvrátil nástup právneho štátu, veríme, že aj tento rozsudok je dôležitým signálom postupnej očisty Slovenska od korupcie a organizovaného zločinu,“ uviedol predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš s tým, že hnutie už v minulosti „opakovane poukazovalo na mnohé podozrivé aktivity tohto prokurátora.“

Bývalý špeciálny prokurátor Kováčik je stelesnením skorumpovanosti a zlyhania právneho štátu za vládnutia Smeru, uviedla pre TASR strana Sloboda a Solidarita (SaS) v reakcii na pondelkový rozsudok Špecializovaného trestného súdu v Pezinku.

„Rozhodnutie, ktorým súd odsúdil Dušana K., ukazuje, v akom stave právneho štátu bola naša spoločnosť za vlád Roberta Fica. Skutočnosť, že Dušan K. bol opakovane zvolený za špeciálneho prokurátora, svedčí o tom, v akom prostredí korupcie sme za Fica žili a koľko práce je pred nami, aby sa zo Slovenska právny štát naozaj stal,“ vyjadril sa poslanec Národnej rady Alojz Baránik.

Odsúdenie bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika je vážnym signálom pre doteraz beztrestný systém „našich ľudí“. Vyhlásila to predsedníčka strany Za ľudí a vicepremiérka Veronika Remišová s tým, že je to len prvý krok na ťažkej ceste očisty Slovenska od korupcie a na ceste k právnemu štátu.

„Súd uznal za vinného človeka, ktorý namiesto stíhania najvážnejších zločinov a korupcie spolupracoval so zločinom a korupciu páchal. Aj keď ide o dôležité rozhodnutie, boj proti systému korupcie, klientelizmu a organizovanému zločinu sa ešte len začína,“ uviedla Remišová.

Návrh na 13 rokov

Kováčik čelil obžalobe hneď z niekoľkých trestných činov – zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a ďalších troch trestných činov, najmä zneužitia právomocí verejného činiteľa či z prečinu ohrozenia dôvernej skutočnosti.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek o vine špeciálneho prokurátora nepochyboval a navrhol, aby za múrmi väznice strávil 13 rokov a jeho majetok prepadol v prospech Slovenskej republiky. Jeho obžaloba podľa denníka Pravda pozostávala zo štyroch skutkov. Šúrek bol svojho času paradoxne Kováčikov podriadený.

Skutkov bolo viacero

Prvým bodom bola spolupráca so zločineckou skupinou takáčovcov. Minimálne od roku 2017 vraj funkcionár poskytoval informácie o živých trestných konaniach a sabotoval dokumentovanie trestnej činnosti, ktoré by mohlo ohroziť existenciu tohto gangu.

Druhým bodom obžaloby bolo prijatie úplatku vo výške 50-tisíc eur z leta roku 2017, ktoré mal niekdajší špeciálny prokurátor zinkasovať za prepustenie bossa takáčovcov Lubomíra Kudličku z väzby.

Do tretice mu Šúrek kládol za vinu vynášanie častí vyšetrovacieho spisu pre bývalého šéfa daňových kriminalistov Ľudovíta Makóa. Makó mal už v raných fázach vyšetrovania vedieť o podozreniach voči jeho osobe a žiadať vysokopostaveného prokurátora o pomoc.

Ako informovala Pravda, z posledného, štvrtého bodu obžaloby vyplývalo, že Kováčik v lete 2020 pomáhal Makóovi zbaviť sa podozrení z prípravy vraždy vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry Jána Čurillu vynášaním dôverných informácií.

S čím bol súd konfrontovaný?

Medzi hlavné dôkazy priťažujúce Kováčikovi patril napríklad úradný záznam exprokurátorky Blanky Godžovej z roku 2017. Tá v dokumente uviedla, že sťažnosť voči niekdajšiemu uzneseniu súdu o prepustení Kudličku na slobodu nepodala práve pre pokyny od Kováčika.

Šúrek prikladal váhu aj výpovediam Makóa a takáčovca Mateja Zemana, ktorí sa rozrozprávali o 50-tisícovom úplatku. Zeman vypovedal o tom, že Makó bol preňho spojkou na Kováčika pri vybavovaní Kudličkovho prepustenia.

Cítil sa bezúhonne

Kováčik vinu systematicky odmietal. „Stojím tu so vztýčenou hlavou, som nevinný. Tvrdil som to na začiatku, tvrdím to teraz. Budem to tvrdiť na smrteľnej posteli,“ hovoril na súde vo svojej záverečnej reči, pričom podľa prítomných médií mu bolo na začiatku do plaču.

Špeciálny prokurátor napríklad 10-tisícovú hotovosť, ktorú našli v jeho služobnom aute pri zadržaní, vysvetľoval tým, že je určená na kúpu pozemku, na ktorom by chcel chovať včely. K ďalším piatim tisícom eur, ktoré mal priamo pri sebe, sa v záverečnej reči nijako nevyjadril.

Kováčikov obhajca Erik Magál na margo prepustenia Kudličku uvádzal, že šlo o štandardný procesný postup. Ak by sa dial opak, uvádzal, že by zasiahla exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská podaním mimoriadneho opravného prostriedku – dovolania.

Pokiaľ šlo o vynášanie utajovaných skutočností exšéfovi Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS), Kováčik argumentoval, že to nemá logiku, pretože v tom čase voči Makóovi vraj neexistovali žiadne podozrenia, ktoré by u neho mali vzbudzovať obavy.

Magál sa počas pojednávania sťažoval na fakt, že súd nepripúšťal dôkazy či svedectvá ľudí, ktorých navrhovala obhajoba. „Hlavné pojednávanie bolo vedené v duchu striktne vykonávaných dôkazov v neprospech obžalovaného,“ konštatoval.

Politici ako aktívni komentátori procesu

Kauza vo veľkej miere presahovala aj do sféry vysokej politiky. Predseda opozičného Smeru Robert Fico Kováčika obhajoval a osvojil si mantry o nedôveryhodných kajúcnikoch, manipulácii vyšetrovania či o útokoch na ľudí spätých s minulou garnitúrou.

Expremiér prišiel na vyhlásenie rozsudku v kauze Dušana Kováčika s Ladislavom Kamenickým a Ľubošom Blahom, informoval Denník N. “Blahoželám vám, novinári, toto bol monster proces,” povedal Robert Fico, keď s poslancami Blahom a Kamenickým opustili súdnu sieň. Po vyrieknutí verdiktu nad Dušanom Kováčikom líder Smeru-SD pohoršene krútil hlavou.

Opačný naratív panoval napríklad v OĽaNO. „Duško Kováčik v karanténe. Duško nedodržiaval morálne opatrenia, neprešiel testom, dostal zákaz vychádzania a putuje do dlhodobej karantény, aby už nekazil morálku iných. Nebuď ako Duško, buď zodpovedný,“ písal pandemickým a posmešným slovníkom predseda strany Igor Matovič v momente, keď sa rozhodlo o Kováčikovom väzobnom stíhaní.

Kováčik nebol nováčik

Kováčik sedel na stoličke špeciálneho prokurátora od roku 2004. Do funkcie, ktorá má sedemročné obdobie, ho zvolili celkovo trikrát. Prokurátor sa vzdal postu 10. novembra 2020. Predchádzalo tomu jeho zadržanie v rámci akcie Božie mlyny, ktorá sa datuje do 22. októbra.

Do historických análov sa zapísalo najmä jeho osemročné obdobie, keď ani jeden zo 61 prípadov, ktoré mu pristáli na stole, nepretavil do štádia podania obžaloby. Táto štatistika bola v rámci jeho úradu absolútnym unikátom.

Dnešný rozsudok Špecializovaného trestného súdu nie je právoplatný. Je možné voči nemu podať odvolanie, o ktorom by neskôr definitívne rozhodoval Najvyšší súd SR.


Ďalšie články