Na Slovensku je zaočkovaná proti ochoreniu COVID-19 len približne polovica vojakov. Minister obrany Jaroslav Naď je tým znepokojený a varuje vojakov, ktorí vakcíny proti covidu odmietajú. Za príklad dáva susedné Česko, kde je očkovaná drvivá väčšina vojakov. Štandard zisťoval, či sa Slovensko vydá cestou Spojených štátov amerických, kde sa vojaci musia proti covidu očkovať povinne.

„S preočkovanosťou príslušníkov ozbrojených síl naozaj nie som spokojný. A rovno avizujem, že urobím všetko pre to, aby sa zvýšila,“ sľubuje Naď (OĽaNO).

Minister obrany ako príklad očkovania vojakov uvádza našich najbližších susedov. V Česku, kde sa cez víkend v rámci Dní NATO konala prehliadka vojenskej techniky, je zaočkovaných proti covidu už vyše 85 percent príslušníkov ozbrojených síl. Podľa náčelníka generálneho štábu armády Českej republiky Aleša Opatu je v niektorých útvaroch českej armády zaočkovaných dokonca vyše 90 percent ich členov.

Na Slovensku je miera zaočkovanosti proti covidu v armáde nižšia a podobná tej celospoločenskej. Celkovo je u nás proti tomuto respiračnému ochoreniu zaštepených niečo vyše 44 percent populácie. V prípade slovenských vojakov sa zaočkovanosť pohybuje o niečo vyššie, na úrovni 55 percent, čo je podľa šéfa rezortu obrany málo.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.