Počty pozitívnych sa za týždeň zdvojnásobili, najrýchlejšie sa premoruje sever Slovenska. V novembri bude v nemocniciach najviac covidových pacientov, december by mohol byť pokojnejší.

Od tohto týždňa hrá Slovensko rôznymi farbami. Pravidlá nového covid automatu zvýraznili epidemickú situáciu v regiónoch. Zatiaľ čo v „zelenom“ Poltári môžete v interiéri usporiadať svadobnú hostinu s dvesto bezpríznakovými hosťami, v „bordovej“ Rožňave môže byť na rovnakej hostine len 20 plne zaočkovaných ľudí.

V Medzilaborciach fungujú zatiaľ reštaurácie aj služby neobmedzene, v Bardejove sa však vnútri najedia len zaočkovaní, a ak sú služby aj pre neočkovaných a netestovaných, prevádzky musia vyhradiť hodiny pre seniorov.

Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) pribúdajú na Slovensku denne stovky PCR pozitívnych. Výskyt prípadov v dospelej populácii je jedným z kritérií covid automatu. Rozhoduje o tom, do akej farby sa jednotlivé okresy zaradia.

Z pozitívnych do 18 rokov sa do týždenného výskytu prípadov zarátava len pätina. Deti majú výnimku, pretože zvládajú covid spravidla dobre. „V nemocniciach je ich minimum, tvoria jedno až tri percentá prípadov a ťažký prípad alebo úmrtie sme v delta vlne ani nezaznamenali. Je potrebné vziať to do úvahy a upraviť jednu pätinu na jednu desatinu. Zas by to trošku pomohlo,“ uviedol dátový analytik Ivan Bošňák z iniciatívy Dáta bez pátosu.

Aktuálne zarátavanie pozitívnych detí môže podľa neho pomôcť okresom v neskoršom prechode z červenej do fialovej a hlavne do čiernej farby. 

Na sfarbenie okresov vplýva aj stav v nemocniciach. Aktuálne je s covidom celoštátne hospitalizovaných 332 pacientov. Najviac hospitalizovaných je zatiaľ v Košickom kraji (80 pacientov), Trenčianskom kraji (56 pacientov) a Prešovskom kraji (61 pacientov).

Nemocnice dokážu podľa odborníkov optimálne fungovať, ak počet hospitalizovaných s ochorením COVID-19 neprekročí počet päťsto. Toto číslo podľa infektológa Pavla Jarčušku „v tejto vlne určite prekročíme“.

O farbe okresu rozhoduje aj zaočkovanosť okresu v populácii nad 50 rokov. Ak sa v tejto vekovej kategórii zaočkovalo aspoň 65 percent ľudí, okres bude v lepšej farbe. Covid automat sa posúva o stupeň nadol za každých ďalších desať percent plne očkovaných osôb.

Príklad: Bratislava, kde sa zaočkovalo už viac než 75 percent ľudí nad 50 rokov, sa ocitne najviac v červenej farbe. Okresy Dunajská Streda, Senec, Pezinok a Galanta zas budú maximálne v bordovej farbe.

Zaočkovanosť nad 50 rokov v jednotlivých okresoch. Foto: Veda pomáha

Slabo zaočkované regióny tohto „žolíka“ nemajú. Aké opatrenia ich v nasledujúcich týždňoch čakajú?

Od Kysúc až po Svidník sa stmieva

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.