Konzervatívci z Európy sa v pondelok stretli v metropole Slovenska. Konferenciu Konzervatívny summit sme sledovali online.

19:05 Patrik Daniška z Inštitútu pre ľudské práva a rodinu, ktorý píše aj pre Štandard: Problém vidím v tom, že existuje systém krátkych jednoduchých formúl, ľudsko-právnych noriem, ktoré sú krátke, pekné a všetci sme sa na nich zhodli. Lenže musíme ich interpretovať. Otázka je, že komu dávame kompetenciu tieto normy interpretovať. Čo ak to bude sudca interpretovať nesprávne, pretože je ideologicky vyhranený alebo skorumpovaný. Pointa je, že keď ovplyvníme dosadzovanie sudcov, resp. byrokratov v rámci OSN, ovplyvníme celý región alebo aj celú planétu.

18:42 Väčšina konzervatívcov ľudské práva vníma ako dôsledok prirodzeného práva, niečo čo je asimilované náboženstvom a stojí nad zákonom. Odkazujeme na pôvodný zámer, na minulosť, na precedens. Pre progresívcov je však zdrojom legitimity budúcnosť, teda to čo sa ľudskými právami docieli, zhodnotil Grégor Puppinck, riaditeľ Európskeho centra pre právo a spravodlivosť a zástupca Svätej stolice v komisiách pri Rade Európy

18:28 Keď sa človek hrá na Boha a nepozerá sa na transcendentno, výsledkom je katastrofa, povedal v rámci panelu o ľudských právach belgický filozof David Engels. Dodal, že by sme sa mali vrátiť ku skutočnému humanizmu založenému na prirodzenosti a nie na predefinovaní ľudských práv tak, ako sa o to pokúšajú súčasní progresívci.  

https://www.youtube.com/watch?v=wYJeFP0abyo

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.