Oproti roku 2011 pravdepodobne po tohtoročných ruských voľbách netreba ani v prípade vážnejších manipulácií s ich výsledkom očakávať žiadne masovejšie protesty. Krajina napriek tomu nie je diktatúrou a voľby zohrávajú v jeho politickom systéme aj naďalej dôležitú úlohu. Aj také sú pohľady nezávislých expertov.

Medzi 17. a 19. septembrom si Rusi volia svojich 450 zástupcov do Štátnej dumy, dolnej komory ruského parlamentu. Polovica z nich by mala byť volená pomerným systémom tak, ako je to napríklad na Slovensku, kým druhú polovicu si voliči vyberú väčšinovým systémom v jednomandátových volebných okrskoch.

Hoci v roku 2016 zvíťazila v parlamentných voľbách so ziskom ústavnej väčšiny vládna strana Jednotné Rusko, tohtoročné voľby vyvolávali už niekoľko mesiacov pred svojím konaním mimoriadne veľký záujem nielen v Rusku, ale aj v zahraničí. Môže za to skutočnosť, že celoštátna podpora vládnej strany, ktorá momentálne v Štátnej dume kontroluje 75 percent kresiel, sa za posledné roky prepadla na 27 percent. Nemenej dôležitým faktorom je aj mimoriadne tvrdý postup Kremľa voči takzvanej nesystémovej opozícii.

Obe tieto skutočnosti viedli k dvom extrémnym a protichodným pohľadom na tohtoročné voľby. Podľa prvého z nich represie namierené voči nesystémovej opozícii v kombinácii s rekordne nízkou podporou Jednotného Ruska znamenajú, že Kremeľ sa skutočne bojí a práve prebiehajúce voľby by ho mohli prinajmenšom pripraviť o značnú časť legitimity. Zástancovia druhého pohľadu, naopak, argumentujú, že vzhľadom na rozsah represií, ktoré zasiahli veľkú časť opozície, voľby strácajú akýkoľvek praktický zmysel.

Väčšina ruských aj zahraničných expertov sa však zhoduje v názore, že skutočnosť je komplikovanejšia a voľby v Rusku stále zohrávajú viacero dôležitých úloh, hoci iných než v liberálnych demokraciách. Prinášame vám podhľad dvoch z nich: Andreja Kolesnikova z Moskovského centra Carnegie a Marka Galeottiho z britského think tanku RUSI.

Kolesnikov: Voľby ako forma terapie

Ruský expert nepredpokladá, že prebiehajúce parlamentné voľby môžu v Rusku niečo zásadné zmeniť, no zdôrazňuje, že plnia dôležitú funkciu. Voľby v Rusku podľa jeho slov momentálne neplnia úlohu prostriedku na výmenu vlád alebo aspoň kádrov. Sú skôr hlasovaním o dôvere prezidentovi Vladimirovi Putinovi a jeho vláde.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.