Ani najmilosrdnejší sudca nemôže nikomu odpustiť trestný čin, hoci by mal na to vážne dôvody. Je to správne?

Pokračujem v debate, ktorú som vyprovokoval v Štandarde, keď som si dovolil prezentovať poburujúci nápad: rovnosť ľudí pred zákonom by mala mať opodstatnené výnimky. Pravda, na záver som upresnil, že sa to podarí až na svätého Dindyho.

Ctený kolega sa však asi rozhodol, že aj to je príliš skoro. Prísne ma upozornil, že sa to nestane nikdy, pretože „to je nereálne“. Nuž, snáď mám právo dodať, že ma to nepresvedčilo, preto pokračujem vo vyjadrovaní buričských myšlienok.

Časť ľudstva je doslova posadnutá ideou nevyhnutnej odplaty za každé porušenie zákonov, predpisov, noriem morálky a dokonca aj riadneho správania, ktoré sa im jednoducho nepáči. Títo strážcovia spravodlivosti neustále vyžadujú tresty pre tých, ktorých považujú za páchateľov vrátane politikov, úradníkov, novinárov, obchodníkov či hoc aj svojich susedov.

To sa odráža aj v zanedbateľnom počte oslobodzujúcich rozsudkov, ktoré vznášajú súdy v rôznych krajinách. Predstavte si, že najmenej z nich (menej ako 0,2 percenta z celkového počtu rozsudkov) sa vynáša nie v totalitných, ale v demokratických spoločnostiach. Napríklad v Rusku v roku 2015 bol ten počet skoro 60-krát nižší ako v stalinskom období (!). Niektoré členské krajiny EÚ na tom nie sú lepšie.

Ako je to na Slovensku? V rokoch 2018 – 2020 sudcovia vyniesli oslobodzujúce rozsudky za prechovávanie marihuany na vlastnú spotrebu (čin, ktorý vo viacerých štátoch Európy a celého sveta už dosť dávno ani nie je trestným,) iba v 1 percente zo skoro tisícky prípadov.

Samozrejme, môže to znamenať, že vyšetrovatelia a prokurátori pracujú tak dôkladne a bezchybne, že iba úplne jasné a transparentné prípady sa dostanú až na súd, kde neostáva než vinníka potrestať. No to, čo vidíme v realite, vyvoláva isté pochybnosti. Odborníci a obhajcovia ľudských práv z času na čas konštatujú zaujatosť súdneho systému.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.