Návrh ministerstva vnútra, v zmysle ktorého by mohli policajti už pri vyšetrovaní priestupkov získavať okrem iného aj širokú škálu citlivých bankových údajov klientov, sa stretáva s masívnym odporom. Vládny partner SaS je zmenu pripravený vetovať už na koaličnej rade. Skepsa prúdi aj z opozície. Smer hovorí o ničení časti občianskych práv.

Koaličná SaS nesúhlasí s iniciatívou ministerstva vnútra, aby mohli policajti prelomiť bankové a telekomunikačné tajomstvo aj pri identifikácii osoby podozrivej zo spáchania priestupku proti majetku.

Strana v tlačovej správe, ktorú zaslala Štandardu, uvádza, že sporný návrh je pripravená na koaličnej rade vetovať. Odkazuje pritom na svoj skorší odmietavý postoj k návrhu rezortu vnútra, podľa ktorého sa mali zbierať aj údaje o denných zostatkoch na účtoch ľudí a firiem.

„Plánované rozšírenie sa zároveň prieči požiadavkám na ochranu súkromia jednotlivca a ochranu osobných údajov v zmysle GDPR. Navyše, ministerstvo vnútra robí zbytočnú nadprácu pri boji s praním špinavým peňazí a dochádza tak k tzv. goldplatingu, proti ktorému sme sa zaviazali v PVV [programovom vyhlásení vlády, pozn. red.] bojovať,“ uviedol predseda Výboru Národnej rady SR pre financie a rozpočet Marián Viskupič.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.