Od antických tóg, cez viktoriánske korzety až po dnešné všadeprítomné tepláky, spôsob obliekania bol vždy súčasťou doby. Teraz prichádzajú vedci so zisteniami, že naši predkovia začali istú formu ošatenia používať už v hlbokej minulosti.

Dôkazy o tom, že ošatenie mali naši predkovia už pred 120 miléniami, našli vedci v jaskyni Contrebandiers na atlantickom pobreží Maroka. Objavili v nej kostené nástroje a kosti zvierat stiahnutých z kože a štúdia dokázala, že sú staršie, ako archeológovia pôvodne predpokladali.

„Naša štúdia je ďalšou položkou v dlhom zozname charakteristických znakov ľudského správania, ktoré sa začalo objavovať v archeologických údajoch z Afriky približne pred 100-tisíc rokmi,“ uviedla Emily Hallettová z nemeckého Inštitútu Maxa Plancka pre výskum histórie ľudstva.

Podľa Hallettovej najnovšia štúdia podporuje názor, že prví anatomicky moderní ľudia v Afrike boli vynaliezaví a dokázali využívať dostupné zdroje.

Kože a látky sa v archeologických náleziskách starých vyše stotisíc rokov síce zväčša nezachovali, ale už predošlé výskumy, ktoré skúmali DNA vší, naznačili, že prvé ošatenie sa u ľudí objavilo už pred 170-tisíc rokmi.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.