Naprieč Európou pristupujú štáty k povinnému očkovaniu kritickej infraštruktúry. Vyžiadalo si to tisíce suspendácií zo zamestnania. Môže si niečo také dovoliť aj Slovensko?

Delta vlna pandémie koronavírusu zhoršila epidemickú situáciu vo viacerých štátoch. Tie z nich, kde na covid zomreli desaťtisíce ľudí, nechcú nič nechať na náhodu. Ďalším obetiam chcú predísť tým, že občanov dotlačia k očkovaniu.

Taliansko bolo v prvej vlne najpostihnutejším európskym štátom. K dnešnému dňu hlási v súvislosti s covidom viac než 130-tisíc mŕtvych. Na začiatku septembra sa preto začalo Taliansko pohrávať s myšlienkou, že očkovanie proti ochoreniu COVID-19 bude povinné.

Svoje hrozby talianska vláda čiastočne naplnila vo štvrtok. Po novom sa bude od všetkých pracujúcich žiadať predloženie covid pasu alebo suspendovanie z práce.

Približne 23 miliónov talianskych zamestnancov z verejného a súkromného sektora bude musieť pred vstupom na pracovisko ukázať dôkaz o očkovaní, negatívnom teste alebo nedávnom prekonaní infekcie. Pri porušení nariadenia im hrozia pokuty až do výšky 1 500 eur.

Celkovo je 74 percent Talianov nad 12 rokov úplne očkovaných. Riziko predstavuje podľa expertov viac ako 3,5 milióna ľudí po päťdesiatke, ktorí tak ešte neurobili. Diskusii o povinnom očkovaní preto podľa miestnych ministrov neodzvonilo. Už zmienky o takomto príkaze a sprísňujúce sa pravidlá pre pracujúcich majú váhajúcich ľudí motivovať k tomu, aby si očkovanie vybrali dobrovoľne.

Podľa odhadov talianskeho ministerstva zdravotníctva by malo byť do konca septembra zaštepených 80 percent ľudí.

„Dokopy 80 percent očkovaných by stále znamenalo 12 miliónov ohrozených ľudí. To je príliš veľa. Neviem, či môžeme hovoriť o kolektívnej imunite, ale na to, aby sme mali vírus pod kontrolou, potrebujeme 90-percentnú zaočkovanosť,“ uviedol poradca ministra zdravotníctva Walter Ricciardi.

Zdravotníci v Taliansku a Grécku nemajú na výber

Štát na Apeninskom polostrove ešte v apríli tohto roku uplatnil povinné očkovanie zdravotníkov. Nasledovalo ho Grécko, ktoré doposiaľ plne zaštepilo 55 percent občanov, čo je hlboko pod hranicou kolektívnej ochrany.

K 1. septembru mali byť aspoň prvou dávkou vakcinovaní všetci zamestnanci zdravotníctva. Podľa odborového združenia pracovníkov v gréckom zdravotníctve POEDIN by mohlo pre rozhodnutie vlády skončiť na dlažbe až 10-tisíc gréckych zdravotníkov.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.