Kedy ste naposledy čítali niečo pozitívne o Poľsku? Náš sused je pritom v posledných troch desaťročiach hospodársky najrýchlejšie rastúcim štátom Európy. Jeho bohatstvo sa za tento čas strojnásobilo. A nechce ostať pri tom.

V januári 2019 vyhlásil líder poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť Jaroslaw Kaczynski, že do roku 2033 dosiahne Poľsko priemer Európskej únie a v roku 2040 ekonomicky dobehne európsku hospodársku veľmoc Nemecko. Vtedy to vyvolalo u mnohých pousmiatie, našli sa však aj tí, čo sa nad tým seriózne zamysleli. Môže štát, ktorý vychádzal z biedy postkomunizmu, rozmýšľať o dosiahnutí takýchto vysokých priečok?

Komentáre kritických ekonomických analytikov vtedy hovorili o Kaczynského rétorických cvičeniach. Hoci pripúšťali, že Poľsko sa pri určitej dávke šťastia môže priblížiť k priemeru EÚ, dobehnúť Nemecko bude nemožné.

O rok neskôr sa už však našli aj iní, ktorí tvrdili, že ak si Poľsko zachová svižné tempo rastu spred roka 2018, dlhodobý cieľ je reálny.

To už nemecký portál Deutsche Welle písal, že v Berlíne vyvolalo ohlásenie poľskej hospodárskej ambície „zdvihnutie obočia“. Čakalo sa, do akej miery budú niesť vyhlásenia z Poľska iba znaky politických sľubov alebo nakoľko budú realistickým cieľom.

Na začiatku roka 2021 renomovaný nemecký ekonomický portál Handelsblatt napísal, že Poľsko je malým ekonomickým zázrakom. Dôvodom bolo, že Poľsko veľmi úspešne preplávalo pandemickou krízou. Najlepšie zo štátov Európskej únie. V máji už označil Poľsko za „zázrak do Visly“. Varšava nabrala dych a hospodárskym rastom sa vzďaľuje od ostatných členských štátov Únie.

Čo sa stalo v Poľsku?

Už v roku 2015 svetová konzultačná firma McKinsey & Company načrtla dva scenáre. Podľa konzervatívneho, Poľsko s ročnou mierou rastu hrubého domáceho produktu niečo vyše 2,5 percenta ročne, čo bol priemer, ktorý dosiahol tento štát od svetovej hospodárskej krízy, dobehne v roku 2025 ekonomickú úroveň Portugalska či Cypru.

Pri naplnení zrýchleného modelu by malo byť Poľsko ťahúňom ekonomického rastu v Európe. V takom prípade by poľské bohatstvo stúpalo ročným tempom 4 percentá. Tak by do roku 2025 nepredstihlo len Portugalsko a Cyprus, ale za sebou by zanechalo Slovinsko, Španielsko a možno aj Taliansko. Porovnávacie čísla prepočítavali na paritu kúpnej sily na jedného obyvateľa.   

Čo by sa podľa konzultačnej firmy muselo stať, aby sa Poľsko o štyri roky dostalo až sem? V krajine treba vyvinúť spoločné úsilie a využiť praktiky, ktoré sa ukázali ako úspešné už dovtedy. Stavať treba na vzdelanej a ochotnej pracovnej sile, načim využiť geografickú polohu Poľska medzi vyspelou západnou Európou na jednej strane, Ruskom a Ukrajinou na druhej strane. Rovnako treba ďalej nastavovať prívetivé podnikateľské prostredie.  

Poľsko zatiaľ šliape

Ukazuje sa, že všetko toto Poľsko zvláda. V roku 2019 sa dostalo na úroveň spomínaného Portugalska a zdá sa, že ide ďalej podľa zrýchleného modelu. Vlani sa poľská ekonomika zakývala, no omnoho menej ako ostatné v Európskej únii. Pandémiu zvládla dobre, hospodársky prepad bol menej ako tri percentá. Inde to bolo aj násobne viac.

To vystihuje stabilitu Poľska. Husársky kúsok sa mu podaril už počas svetovej hospodárskej krízy v rokoch 2008 a 2009, keď ekonomický rast nepadol pod nulu. Hoci všade inde rátali straty, Poľsko ako jediný štát EÚ nezažilo recesiu. HDP rástlo pomalšie, Poliaci devalvovali menu, ale to bol jediný pohyb smerom nadol za viac ako dve desaťročia. Inak je tempo zvyšovania bohatstva aj štyri, päť percent ročne.    

Výhodou Poľska je veľkosť vnútorného trhu, ktorý sa obsluhuje vnútri domácou spotrebou, úspešné administrovanie fondov Európskej únie, ktoré dokáže čerpať naplno, a využívanie geografickej polohy. Poľsko povestné vysťahovalectvom opäť láka ľudí domov. Demografickú krízu dokáže vykrývať imigráciou z blízkej Ukrajiny. A Ukrajinci zarábajú v Poľsku férovo na úrovni Poliakov.

Nemožno však obísť umnú hospodársku politiku vlády. Svetová banka chváli Poľsko za efektívne absorbovanie investícií z eurofondov, silný finančný sektor ponúkajúci dlhodobé úvery, ale aj konkrétne kroky vlády na potláčanie chudoby.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.