Vzletné slová o súčasnosti a líderské ambície EÚ do budúcnosti zazneli počas tohtoročného prejavu o stave EÚ z úst predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej. Realita je však prozaickejšia. Centralizácia v Bruseli nie je univerzálnym riešením a Únia je geopoliticky bezzubá. Slovensko od Leyenovej dostalo pochvalu.  

Leyenová považuje reakciu EÚ na pandémiu za úspech, ktorý nemá vo svete obdobu.

Napriek zlyhaniam pri dodávkach vakcín. Jedným dychom dodajme, že Izrael, Spojené kráľovstvo aj USA spustili očkovanie skôr a mali lepšie dohodnuté zmluvy s dodávateľmi. Pripomeňme, že najväčšie problémy boli s dodávkami vakcín od firmy AstraZeneca. Mnoho dávok po množiacich sa správach o vedľajších účinkoch a niektorých vyjadreniach zostalo v skladoch. Komisia tiež čelila kritike za zmluvu uzavretú s výrobcom vakcín, ešte stále s ním vedie súdny spor.

Hoci Leyenová hodnotí zvládanie pandémie kladne, podľa očakávaní presadzuje centralizáciu krízového a zdravotného manažmentu. Podobne ako po iných krízach, reakciou je vytvorenie novej inštitúcie. Vznikne Úrad EÚ pre pripravenosť a reakcie na núdzové zdravotné situácie (anglická skratka znie HERA). Zatiaľ nie je jasné, ako bude vyzerať, čo bude robiť a ako bude financovaný.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.