Potrat je vražda, manželstvo je zväzkom medzi mužom a ženou. Zhruba takto vyzerali titulky viacerých médií, ale aj príspevky mnohých ľudí na sociálnych sieťach, ktoré odkazovali na slová pápeža Františka z tlačovej konferencie uskutočnenej na palube lietadla po ceste z návštevy Slovenska. Zaujímavé je však pozrieť sa aj na to, čo pápež nepovedal.

Ak chceme plne pochopiť, čo sa odohrávalo na palube lietadla a správne pochopiť slová pápeža Františka musíme sa na ne pozrieť z celkového kontextu tlačovej konferencie. Temer celý prepis tlačovej konferencie pápeža v slovenčine je v článku kolegu Bohumila Petríka.

Potrat je vražda

Z týchto článkov vidíme, že slová o potrate ako vražde prišli po otázke na možnosť odopretia prijímania politikom, ktorí podporujú potraty, s odkazom na debatu, ktorá sa v tejto veci momentálne vedie v USA, kde sa tamojší biskupi sporia o to, či prezident Biden, ktorý je katolík, môže pristupovať k svätému prijímaniu, aj keď presadzuje jednu z najpotratovejších politík na svete. Napríklad prezident Biden pravidelne navštevuje katolícke bohoslužby, údajne sa modlieva ruženec (občas je s ním aj odfotený) a pravidelne pristupuje k eucharistii.

Odpoveď pápeža Františka na túto otázku môžeme pochopiť všelijako. Svätý Otec hovoril veľa o potrate ako o vražde, z čoho sa spočiatku zdalo, že odpoveď bude jasná – eucharistiu nemožno dať niekomu, kto podporuje vraždenie nevinných detí. No potom povedal, že otázka podania svätého prijímania nie je teologickou, ale pastoračnou otázkou a tu zas zdôrazňoval to, že biskup sa má správať ako pastier, ktorý má byť nablízku a neodsudzovať. Navyše dodal, že keď biskup neháji pastoračný prístup, zaujíma politické stanovisko, čo by nemal. Z týchto slov sa zasa zdá, že pápež je skôr za to, že politikom podporujúcim potraty by eucharistia nemala byť odopieraná.

Ako to teda je?

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.