Nemcov koncom septembra čakajú parlamentné voľby, v ktorých opäť rezonuje aj téma migrácie. Dôvodom je mimo iného prevzatie moci Talibanom v Afganistane. Niektorí nemeckí politici sa totiž ozvali s obavami, ktoré plynú z doterajších skúseností s afganskými migrantmi. Ani dosluhujúca kancelárka Angela Merkelová už nie je taká otvorená ich prijímaniu ako pred pár rokmi.

S viac ako štvrť miliónovou komunitou Afgancov má Nemecko po Iráne, Pakistane a Spojených arabských emirátoch v poradí štvrtú najväčšiu afganskú diaspóru na svete. Počet Afgancov v západoeurópskej krajine pritom prudko rástol najmä v uplynulom desaťročí.

Ešte v roku 2010 žilo vo vyše 80 miliónovom Nemecku približne 50-tisíc Afgancov. Dnes je to takmer 280-tisíc a v drvivej väčšine prípadov ide o azylantov, z ktorých mnohí dorazili počas veľkej migračnej vlny v rokoch 2015 až 2016. Z veľkej časti to boli mladí muži bez povolenia na pobyt a bez nároku na medzinárodnú ochranu.

Len vlani požiadalo v Nemecku o azyl asi 10-tisíc Afgancov a tento rok to bol rovnaký počet už za prvý pol rok. Nie sú v tom teda zahrnuté tisícky ďalších, ktorí sa po augustovom návrate Talibanu k moci snažia alebo sa budú snažiť z ázijskej krajiny uniknúť.

Migračnú krízu už nie

S opätovným nástupom Talibanu k moci viacerí nemeckí politici varujú pred opakovaním scenára migračnej vlny spred šiestich rokov, keď kancelárka Angela Merkelová otvorila náruč státisícom utečencov zo Sýrie.

Merkelovej nástupca na čele nemeckej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Armin Laschet, ktorý sa v nadchádzajúcich parlamentných voľbách uchádza o post kancelára, nie je voči migrantom taký ústretový ako bola jeho predchodkyňa.

„Chyby týkajúce sa občianskej vojny v Sýrii sa nesmú opakovať. 2015 sa nebude opakovať,“ vyhlásil Laschet ešte v polovici augusta v reakcii na obsadenie Kábulu Talibanom. Už vtedy bolo jasné, že sa dá do pohybu masívna vlna utečencov.

Aj Merkelová, ktorej sa končí štvrté volebné obdobie vo funkcii kancelárky, je už v tomto smere zdržanlivejšia. Vyhlasuje, že v prípade prílevu utečencov z Afganistanu by malo Nemecko pomáhať predovšetkým jeho susedným štátom.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.