Žiadny hlboký štát, žiadne monštrum vytvorené Smerom v pozadí nie je. V prokuratúre, v polícii aj na inšpekcii proti sebe idú jednotlivci alebo skupinky funkcionárov, ktorých mandát a funkcie sa už odvodzujú od súčasnej vlády.

Vyšetrovatelia Čurilla, Ďurka a Sabota plus dočasný šéf inšpekcie sú v kolúznej väzbe, rozhodol o tom Juraj Kapinaj, sudca Okresného súdu Bratislava III. Čo to znamená?

Že slovenská Fauda pokračuje. Fauda je seriál z prostredia tajných služieb z Izraela a Palestínskych území, kde sa každý útok opláca protiútokom, donekonečna. Slovo Fauda znamená chaos. (V tej našej Faude, pravda, nepotrebujeme žiadnych Arabov, vystačíme si sami.)

Presne to teraz vidíme na Slovensku. Chyby robia obidve strany, ale zodpovednosť už nesie niekto iný. O tom za moment.

K tomu tri poznámky.

Po prvé, pamätáte si, keď rozhodol súd o kolúznej väzbe voči Pčolinskému? Považovalo sa to za potvrdenie predpokladu, že je vinný. Médiá o tom nepochybovali. Aj keď sudca nerozhodoval o vine, médiá mali jasno. Dodnes majú.

Teraz riešime to isté, len sa to týka vyšetrovateľov Čurillu, Ďurku a Sabotu, ktorí majú silnú ochranu médií. Súd tiež rozhodol o ich kolúznej väzbe, rovnako ako pri Pčolinskom. Lenže médiá už píšu inak, teraz vraj útočí mafia.

Problémom nie je len dvojaký meter, problémom je aj to, že k takýmto obvineniam nemá dochádzať. (K tomu sa vrátim neskôr.)

Našim prvým problémom je dvojaký meter, zahmlieva realitu a odvádza pozornosť. Je to primárne vina médií, ktoré sa chovajú ako stádo a píšu na objednávku „tých našich“. Lipšic dobrý, Žilinka zlý, Čurilla dobrý, Santusová zlá, Kysel dobrý, Kandera zlý.

Lenže táto politická schéma je nepravdivá. A znemožňuje vidieť problém reálne. Vlastne ešte viac, ona ho zhoršuje, lebo ho nesprávne polarizuje a podporuje revanš a policajnú vojnu.

Médiá od Denníka N po Postoj sa na tom aktívne podieľajú. Či to robia z presvedčenia, alebo slepej dôvery, je jedno.

Po druhé, mafia.

Ďalší zahmlievajúci a zavádzajúci pojem. Dlhodobo ide o Matovičov jazyk (naposledy: Kovaříka „odstrelila mafia“), prebral to Denník N („Mafia zatvára policajtov.“), dnes to hovorí aj Heger. Premiér dnes povedal, že organizovaná sieť ľudí, ktorá tu vznikla za 12 rokov, sa postavila na odpor voči vláde zákona. Že tým na Slovensku vrcholí zápas o právny štát. A že jeho vláda nedovolí vyhrať mafii a korupcii.

Takže vyšetrovateľov NAKA obvinila mafia z inšpekcie. A týka sa to podľa jeho slov aj prokuratúry, súdov.

Je to fráza, ktorá ide mimo realitu.

V prokuratúre, v polícii aj na inšpekcii proti sebe idú jednotlivci alebo skupinky funkcionárov, ktorých mandát a funkcie sa už odvodzujú od súčasnej vlády.

Žiadny hlboký štát, žiadne monštrum vytvorené Smerom v pozadí nie je.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.