Pápež na spiatočnom lete z Ríma odpovedal na niekoľko novinárskych otázok. Jednu sme mu položili aj my po dohode s RTVS. Týkala sa toho, ako spojiť kresťanov, ktorých rozdelila otázka očkovania. Pápeža sa pýtali aj nato, o čom hovoril v nedeľu s Viktorom Orbánom, ako aj o potrate a manželstve.

Pápež mal za sebou náročný program štyroch dní na Slovensku a v Maďarsku, keď sa však rozlúčil so slovenskými politikmi na letisku, ktorí opäť prišli v silnom zložení, čakala ho ešte pravidelná tlačovka s novinármi. Štandard bol pritom a po dohode s RTVS, ktorá mala predsa len pri pokrývaní návštevy výsadné postavenie, sme položili spoločnú otázku. Keďže jedným z cieľov pápežovej návštevy bolo zjednotenie, pýtali sme sa, ako vidí možnosť upokojiť polarizovanú spoločnosť, keď ide o očkovanie. Napokon, katolíci čelili v uplynulých mesiacov a viac ako roku mnohým diskrimináciám, keď sa na nich uplatňovali prísnejšie kritériá, ako na iné skupiny, dlho to platilo aj pre účasť na omšiach a vystúpeniach Svätého Otca.

Tu je odpoveď:

„To je dôležité, nie? Je to zvláštne, ale v dejinách ľudstva vidíme priateľstvo s vakcínou. Ako deti sme sa všetci očkovali na rôzne choroby, osýpky, detská obrna a nikto nič nehovoril... Možno je táto smrteľnosť (vírusu) spôsobená nielen pandémiou, ale aj neistotou. A aj pre rôznorodosť vakcín. Šíri sa i fáma, že niektoré vakcíny sú o niečo viac než destilovaná voda. To nedávno vyvolalo určitý strach u ľudí," povedal pápež.

"Iní hovoria, že ide o nebezpečenstvo, lebo s vakcínou do tela vniká vírus. Rôzne argumenty vyvolali toto rozdelenie. Aj v kardinálskom zbore sú niektorí odporcovia (vakcín) a jedného z nich hospitalizovali s vírusom, chudáka [kardinál Burke, pozn. prekl.]. Irónia života. Neviem si to dobre vysvetliť, no niektorí to vysvetľujú rôznym pôvodom vakcín, ktoré nie sú dostatočne vyskúšané. Treba vyjasňovať. Vo Vatikáne sú zaočkovaní všetci okrem maličkej skupiny a študujeme, ako im pomôcť," pokračoval.

S Orbánom nehovoril o migrantoch

Prvú otázku v lietadle položil maďarský kolega, čo vyplývalo z protokolu. Maďarský kňaz ďakoval za návštevu Budapešti v prvý deň apoštolskej cesty uplynulú nedeľu. Zaujímalo ho, prečo sa pápež rozhodol zúčastniť na eucharistickom kongrese v Budapešti a ako vidí kresťanstvo v Európe?

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.