Slovensko vydáva imidž otvorenej a rozmanitej spoločnosti. Pápežská cesta bola úspechom pre Františka i pre krajinu, zhodujú sa mnohí vatikanisti a novinári akreditovaní na pápežskom lete. Otázka však podľa mnohých visí nad Rómami.

Hoci neznejú žiadne fanfáry, dojmy sú dobré a pozitívne. S jedným nepochopením. Pýtal som sa v posledných hodinách návštevy viacerých zahraničných kolegov na ich postrehy, tu je ich malé zhrnutie.

„Apoštolská cesta bola jednoznačne úspechom pre pápeža aj pre Slovensko. Všetko prebiehalo hladko a nikde som neostal len tak visieť. Pápež sa zároveň vôbec nezdal chorý,“ povedal spokojne na raňajkách o 5. hodine ráno vatikanista z popredného európskeho média. Tento názor do značnej miery vystihuje náhľady ďalších spravodajcov počas neformálnych rozhovorov s novinármi akreditovanými na pápežskom lietadle počas tejto apoštolskej cesty.

Dobrý imidž Slovenska v Európe i vo svete sa skutočne ukázal, ako aj to, aká je tunajšia spoločnosť rozmanitá, doplnil pre Štandard rímsky korešpondent nemeckého magazínu Der Spiegel.

Novinári si v istej miere prispôsobovali program, aby písali o tom, čo ich zaujíma, tak to bolo aj s kolegom Frankom Hornigom zo Spiegelu: „Áno, bol som príjemne prekvapený. Ešte pred jeho prejavom v záhrade Prezidentského paláca som stretol viaceré skupiny občianskej spoločnosti i rôzne menšiny. Hovoril som so študentkou z Afganistanu, ktorú tam pozvali, a ktorú Slovensko prednedávnom prijalo (v súvislosti s masovým odchodom vojsk z tohto štátu), čo opäť ukazuje, aká je tunajšia spoločnosť rozmanitá a otvorená,“ povedal uznanlivo Frank Hornig a ukazoval fotografie mužov i žien, ktorým sa prihovoril.

Ako sme už písali, zástupca nemeckého periodika zhromažďoval najmä materiál na dlhší a analytickejší článok o miestach a ľuďoch v súvise s pápežovým turné. Frank Hornig ich navštívil mimo plánového príchodu pontifika, keď v okolí neboli bezpečnostné obmedzenia. Keďže nemusel posielať svojmu médiu texty každý deň, mal dostatok času v pokoji sa porozprávať, s kým chcel, a azda si všimol viac než spravodajcovia, ktorí neustále prstami behali po obrazovke mobilov.

Niektoré postrehy vyzerajú ako vopred hotové: „Vnímam najmä pápežov politický odkaz na Slovensku v kontraste s politikou maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý ho krátko prijal v prvý deň svojej apoštolskej cesty ešte v Budapešti. Pápež na Slovensku zdôraznil, že Slovensko je srdcom Európy a aj to, že treba spolupracovať s inými krajinami.“ Ktovie, koľko zahraničných novinárov nazrelo za oponu úsmevov a vystúpení slovenských politikov, aby zistili, v akej hlbokej kríze je aktuálne slovenská politika. A nejde pritom o Rómov.

Dôležitosť návštevy v stredoeurópskom kontexte a v súvislosti s prijímaním imigrantov vníma aj ďalší taliansky žurnalista, ktorého sme oslovili, Alberto Ceresoli z talianskeho denníka Eco di Bergamo:

„Slovensku sa podarilo ukázať sa svetu v dobrom svetle. Popri organizácii apoštolskej cesty, ktorá bola bezchybná, som videl veľkú účasť veriacich, ktorí majú veľmi blízko k videniu pápeža Františka. Oceňujem byzantskú liturgiu v Prešove i radostné stretnutie s mladými v Košiciach. To všetko ukázalo srdce tejto krajiny,“ povedal Alberto Ceresoli pre Štandard.

Otázka visí nad Rómami

Vrchol pápežovho turné mnohí zahraniční korešpondenti vidia v pápežovom stretnutí s rómskymi komunitami, ktorý sa konal na Luníku IX na okraji Košíc. Bol to „neopakovateľný a zaiste dojemný okamih“. No nielen v pozitívnom význame slova.

(viac…)
Najnovšie autorské články