Populárna relácia CNews bude pokračovať bez Érica Zemmoura. Známy publicista a spisovateľ po dohode odišiel z obrazovky. Audiovizuálna rada ho totiž označila za politika, čo znamená, že jeho čas na obrazovke už nie je neobmedzený. Jeho prípadná kandidatúra nehrá do karát Marine Le Penovej.

Minulý týždeň francúzsky mediálny regulačný orgán (Conseil supérieur de l’audiovisuel, ďalej CSA) rozhodol, že známy pravicový komentátor Éric Zemmour je politický aktér, a preto by sa mu mal merať čas poskytnutý vo vysielaní.

Hoci prezidentskú kandidatúru oficiálne neohlásil, špekuluje sa o nej už mesiace. Navyše, koná tak, ako je pri francúzskych prezidentských kandidátoch zvykom: napísal knihu a ohlásil celoštátne turné. Zároveň komentuje politické dianie, objavuje sa na verejných podujatiach a vymedzuje sa voči ostatným prezidentským kandidátom. „Vo svetle týchto udalostí, berúc do úvahy jeho postoje, činy a komentáre, môže byť považovaný za politického aktéra na národnej úrovni,“ uvádza v stanovisku audiovizuálna rada.

Začiatkom septembra poslal do CSA podnet francúzsky poslanec Matthieu Orphelin. Sťažoval sa, že „predpokladaný kandidát“ ťaží z mediálneho priestoru, ktorý má k dispozícii. CSA mu dala za pravdu. Inštitúcia okrem iného dohliada na vyváženosť zastúpenia politikov v médiách a od roku 1986 má právomoc určovať, kto je súčasťou politického života, informuje denník Le Monde.

V televízii aj novinách skončil

Najväčšiu pozornosť si Zemmour získal v relácii televízie CNews, ktorá je v programe štyrikrát do týždňa. Každý večer ju sledovalo v priemere 700-tisíc divákov, čo je najviac spomedzi spravodajských televíznych kanálov. Teraz v televízii končí.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.