Milióny prominentných užívateľov funguje na Facebooku pod ochranou, ktorá im umožňuje porušovať pravidlá. Naproti tomu, bežní užívatelia sú takpovediac vydaní na milosť automatickému systému, ktorý prehľadáva príspevky a automaticky ich maže alebo skrýva. O skutočnostiach informoval Wall Street Journal, ktorý sa odvoláva na vnútorné dokumenty spoločnosti.

Sociálna sieť Facebook umožňuje miliardám užívateľov zhovárať sa a diskutovať na rovnakej úrovni ako elity politiky, novinárčiny či kultúry. Vyjadril sa tak v minulosti zakladateľ a riaditeľ spoločnosti Facebook Mark Zuckerberg. Nie je to však pravda, informuje Wall Street Journal.

WSJ skúmal rozsiahly súbor vnútorných dokumentov, ktoré hovoria aj o programe známom ako XCheck. Ten mal pôvodne slúžiť ako záruka zabezpečenia kvality v prípade, keď musí spoločnosť zasiahnuť proti známym osobnostiam, pri ktorých hrozí fiasko v oblasti vzťahov s verejnosťou.  

Vykľul sa z toho však štít, ktorý chráni milióny elít pred dodržiavaním pravidiel a noriem Facebooku. Takže ak ste mali niekedy pocit, že sa pravidlá sociálnej sieti neuplatňujú rovnomerne, nemýlili ste sa.

Dokumenty obsahujú okrem iného i vnútornú analýzu vlastných praktík spoločnosti. Podľa týchto vlastných zistení Facebook „nerobí to, čo verejne tvrdí, že robí“, pričom dvojaký meter je podľa auditu rozšírený a „verejne neobhájiteľný“.

Milióny VIP osôb

Spoločnosť teda nielen vedome zavádza verejnosť či úrady, to isté robí aj voči svojej vlastnej, takzvanej Dozornej rade, čo je orgán, ktorý má dohliadať na dodržiavanie donucovacích systémov stránky. Facebook ju v júni tohto roku informoval, že spomínaný systém pre „vysoko profilových užívateľov“ bol využívaný len v malom počte rozhodnutí.

Podľa zistení WSJ sú však systémom XCheck zaštítené milióny užívateľov – viac ako 5,8 miliónov v roku 2020. Tento program však nie je všetko. Existuje tu aj hlbšia úroveň, takzvaná biela listina (anglicky whitelist), na ktorej sú používatelia prakticky imúnni pred zásahom moderátorov.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.