Grécko sa pridalo ku krajinám, ktoré od zdravotníckych pracovníkov vyžadujú povinné očkovanie proti covidu. O prácu už prišli tisícky zamestnancov tamojších nemocníc, ktoré vakcíny proti ochoreniu buď odmietli, alebo sa nestihli dať včas zaočkovať. Grécke ministerstvo zdravotníctva varuje, že k neočkovaným zdravotníkom s falošnými očkovacími certifikátmi bude nemilosrdné. Téma povinného očkovania tohto druhu rezonuje aj na Slovensku.

Grécka vláda sa rozhodla tvrdo zakročiť proti ľuďom, ktorí odmietajú očkovanie a snažia sa obísť opatrenia pomocou falošných certifikátov o očkovaní proti covidu, takzvaných covid pasov. Najprísnejšie budú v týchto prípadoch postihy pre zdravotníkov.

K 1. septembru mali byť aspoň prvou dávkou očkovania proti covidu vakcinovaní všetci zamestnanci zdravotníctva. Protesty stoviek z nich tamojšia vláda ignorovala.

O prácu prišlo pre rozhodnutie kabinetu premiéra Kyriakosa Mitsotakisa takmer 6-tisíc pracovníkov nemocníc. Začiatkom septembra preto miestni zdravotníci vyšli do ulíc a vláda im nakoniec dala druhú šancu.

Aj tí, ktorí z nemocníc dostali výpovede, pretože sa nedali zaočkovať, majú teraz možnosť rozmyslieť si to a predísť výpovedi. Musia sa však zaočkovať. Na výber teda v praxi nemajú – buď prídu o prácu, alebo prijmú vakcínu, ktorú pôvodne odmietali.

Podľa odborového združenia pracovníkov v gréckom zdravotníctve POEDIN by mohlo pre rozhodnutie vlády skončiť na dlažbe až 10-tisíc antivax zamestnancov.

Falošné certifikáty

Tým, ktorí by chceli obísť pravidlá a zohnať si falošný certifikát o zaštepení, hrozia postihy. Vysoké pokuty sú určené najmä zariadeniam vydávajúcim tieto falzifikáty. Za vystavenie falošného dokladu o očkovaní alebo prekonaní covidu či nepravého negatívneho testu na koronavírus je zákonom stanovená pokuta 5-tisíc eur. V prípade súkromných zdravotníckych zariadení je to až 50-tisíc.

Grécka vláda pripravila zákon o tvrdých postihoch po zistení, že istý pracovník očkovacieho strediska v meste Karditsa zabezpečil falošné doklady o očkovaní pre desiatky obyvateľov.

„Falošné certifikáty sú problém, ktorý nás teraz veľmi trápi. Myslím, že ich je momentálne len veľmi malé množstvo, a to sa dá odkontrolovať. V prípadoch, kde sa potvrdí podvod, budeme nemilosrdní,“ varovala štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Mina Gagaová. Dodala, že najviac pocítia účinnosť zákona práve zdravotnícki pracovníci.

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.