AKTUALIZOVANÉ Európsky parlament členským štátom odporučil plošné uznanie LGBT partnerstiev a rodičovských práv. Zároveň odsúdil údajnú diskrimináciu dúhových osôb v susednom Maďarsku a Poľsku.

Partnerský zväzok LGBT páru uzavretý v jednom členskom štáte EÚ by mal byť automaticky uznaný aj v ostatných, píše sa v dokumente Európskeho parlamentu. Právne nezáväzná rezolúcia členským štátom odporúča plošné uznanie LGBT partnerstiev aj homosexuálnych adopcií.

Podľa poslancov by Únia takisto mala odstrániť všetky prekážky, s ktorými sa stretávajú LGBT ľudia pri uplatňovaní práv, ktoré dúhoví aktivisti označujú za základné práva.

S pármi rovnakého pohlavia by sa v praxi podľa prijatého dokumentu malo zaobchádzať rovnako ako s pármi zloženými z opačných pohlaví. V praxi by to znamenalo, že všetky štáty EÚ by mali uznať za zákonných rodičov tie dospelé osoby, ktoré sú uvedené v rodnom liste dieťaťa.

Návrh prešiel hladko

Za rezolúciu hlasovalo 387 europoslancov a europoslankýň. Proti uzneseniu bolo 161 zástupcov a 123 z nich sa zdržalo. Rezolúcia zdôrazňuje, že príslušníci sexuálnych menšín by mali byť schopní naplno uplatňovať svoje práva v celej Európskej únii.

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.