Štúdia amerických vedcov naznačuje, že u zdravých chlapcov, ktorí netrpia žiadnymi závažnými zdravotnými komplikáciami, existuje štyri až šesťkrát väčšia pravdepodobnosť, že im bude diagnostikovaný zápal srdca než to, že by skončili v nemocnici pre koronavírus.

Vo vekovej skupine tínedžerov od 12 do 15 rokov existuje väčšia pravdepodobnosť prijatia do nemocnice so vzácnym vedľajším účinkom vakcíny od Pfizer/BioNTech, presnejšie zápalom srdca (myokarditída), ako pri samotnom ochorení COVID-19. O nových zisteniach vedcov z USA informuje britský denník The Guardian.

U väčšiny detí, u ktorých sa vyskytol zriedkavý vedľajší účinok, sa rozvinuli symptómy do niekoľkých dní po druhej dávke očkovania látkou od konzorcia Pfizer/BioNTech. Podobný účinok pozorovali aj pri štepení látkou od Moderny. Autori štúdie uviedli, že 86 percent zápalom postihnutých chlapcov si vyžiadalo nemocničné ošetrenie.

Opatrnosť je vraj na mieste

Saul Faust, profesor pediatrickej imunológie a infekčných chorôb na univerzite v Southamptone, ktorý sa na štúdii nepodieľal, uviedol, že zistenia zrejme odôvodňujú opatrný prístup, ktorý k očkovacím látkam pre mladistvých uplatňuje Spoločný výbor Spojeného kráľovstva pre očkovanie a imunizáciu (JCIV).

Výbor totiž zatiaľ očkovanie 12- až 15-ročných tínedžerov neodporučil, ale vec postúpil hlavným britským lekárom, od ktorých sa očakáva finálny verdikt na budúci týždeň.

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.