Pápež František dnes popoludní absolvoval dojímavé stretnutie u sestier Matky Terezy v petržalskom centre s názvom svetoznámeho židovského mestečka Betlehem a hneď potom sa v centre mesta, kde stála synagóga, prihovoril k našim židom.

Bolo to jedno z najintímnejších a najbezprostrednejších stretnutí doteraz. V Petržalke sa pápež aj verejne modlil, hovoril bez pripravených podkladov a cítil sa – ak to tak možno povedať – vo svojej koži. Okolo totiž stáli rehoľné sestričky, deti a rodiny, ktorých si médiá inokedy nevšimnú. František im prišiel vzdať uznanie.

A tiež radosť z viery: „Pán je tiež s nami: keď sme spolu, takí šťastní, Pán je s nami. Je s nami aj v čase skúšky. Nikdy nás neopustí. Môžeme to vidieť alebo nevidieť, ale Pán nás vždy sprevádza v okamihoch života. Nezabúdajme nato najmä v temných okamihoch,“ prihovoril sa v stredisku Betlehem (tzv. Misionárky lásky Betlehem) v bratislavskej Petržalke. Mnohým stisol ruky, iných zdravil, všetkých požehnal.

Stretnutie s arcibiskupom Bezákom

Pred týmto stretnutím Svätý Otec strávil čas na nunciatúre, kde sa napríklad stretol s arcibiskupom Robertom Bezákom. Emeritný arcibiskup zobral na stretnutie aj svoju mamu a blízkych, ako povedal pre TV Markíza, na rehabilitáciu nebol dnes čas, ani to neočakával. Stretnutie ho potešilo, pápež vraj chcel pôvodne Roberta Bezáka navštíviť u nich doma v Bernolákove, ten to odmietol. V stredu bude Bezák koncelebrovať omšu v Šaštíne.

Pôvodne mal byť účastný aj stretnutia v Dóme svätého Martina, ktoré bolo predtým, nepustila ho tam však – podľa jeho slov – ochranka, tak na stretnutie nešiel.

Vráťme sa k popoludňajšiemu programu. Neskôr v Petržalke sa nekonala žiadna veľká štátna udalosť, len jednoduché vystúpenie, všetko pôsobilo veľmi prirodzene a spontánne. Ak by som mohol mať tip na jednu z najúspešnejších akcií tejto pápežskej návštevy, práve petržalský Betlehem by som považoval za favorita.

Určite sa tu bude na túto návštevu dlho spomínať, navždy zostane v pamäti inštitúcie aj miesta. Rímsky biskup si toho bol vedomý a sestričkám daroval porcelánovú Pannu Máriu s dieťaťom, ktoré drží strapec hrozna. Ten má bohatú biblickú symboliku a hovorí o radosti, priateľstve, ale predstavuje aj Izrael a Boží ľud a v novozákonnej tradícii odkazuje na Krista a jeho spasiteľskú krv. Moderné umelecké dielo sa osobitne vytvorilo v súvise s návštevou pápeža.

František sa v Petržalke oproti pôvodným plánom trochu zdržal, čo samozrejme nikomu z prítomných ani trochu neprekážalo.

Po skončení sa presunul na opačnú stranu Dunaja, za slovenskými židmi a komunitou kresťanov a ďalších priateľov židovskej komunity, medzi ľudí, ktorí pestujú kresťansko-židovský dialóg.

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.