Prvý veľký škandál francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona sa opäť dostal do centra pozornosti. Jeho ochrankár Alexandre Benalla čelí súdu za napadnutie a ďalšie dva zločiny. Precízne budovaný Macronov imidž vtedy získal prvú veľkú škvrnu.

V pondelok sa začal súd s osobným strážcom Emmanuela Macrona. Prezidentovi privodil vrásky na čele len rok po nástupe do úradu, prvého mája 2018. Na tradičnej prvomájovej demonštrácii bol Benalla prezlečený za policajta a napadol dvoch ľudí.

Benalla sa nachádza na videu v čiernej bunde, policajnej prilbe a s bielou kapucňou. Vidno ho od 20. sekundy pri ťahaní ženy pod krk, potom od 1:13, keď na muža zaútočí zozadu a uštedruje mu údery.

Benalla síce mal povolenie sprevádzať policajné zložky pri zásahu ako pozorovateľ, ale nie zasahovať proti demonštrantom. Navyše mal nasadenú policajnú prilbu, hoci nebol mužom zákona. Pomáhal mu aj Vincent Crase, na videu ho vidno v sivej bude a má plešinu.

Čo ich spája? Obaja pracovali pre Macrona. Benalla bol jeho ochrankárom v Elyzejskom paláci, Crase zas bol bezpečnostným riaditeľom v jeho strane Republika v pohybe (LREM).

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.