Optimisti očakávali, že úplne bezprecedentné koronavírusové vypnutie ekonomiky by mohlo byť len priepasťou, po ktorej sa svet vráti tam, kde sa zastavil. Ako keď človek zaspí, ráno sa prebudí a začne tam, kde večer skončil. Nestalo sa. Spoločnosť sa výrazne premenila. Vplyv a hĺbku tých zmien uvidíme až z dlhšieho odstupu.

Niečo z neho ale už zažívame. A nie je to príjemné. Koronavírusové lockdowny zničili hladký globálny obchod. Pretrhli obchodné vzťahy a dodávateľské reťazce. Keď niekto prišiel o zákazku, nemohol hibernovať. Snažil sa prispôsobiť. Nájsť iné zákazky, v iných krajinách. Často bližšie svojmu domovu, pretože cestovať po svete bolo a stále je kvôli covidovým obmedzeniam zložité.

Práve tie pretrhnuté obchodné väzby sú jedným z dôvodov, prečo veľmi rýchlo stúpajú ceny tovaru. Keď je niečoho nedostatok, je to prirodzene drahé. Symbolom zdražovania a nedostatku z koronavírusového vypnutia sú nedostupné čipy a na cene prudko stúpajúce stavebné materiály. Obyčajným drevom počínajúc.

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.