Pápežova návšteva na Slovensku pokračuje. Dnes bude Svätý Otec celý deň v Bratislave. Ráno sa stretol s vrcholnými predstaviteľmi štátu, občianskej spoločnosti a aj rímskokatolíckej cirkvi. Prinášame reportáž spod Dómu svätého Martina, kde sa doobeda stretol s biskupmi.

Centrum Bratislavy by turista spred týždňa, mesiaca či roka nespoznal, pápež tu vyvolal malý virvar. „Ahoj, babka, sleduješ Jednotku? Je tam pápež. Ja som ho videl normálne, naživo v aute a teraz sa naňho pozerám na obrazovke pred katedrálou,“ hovorí plne vystrojený cyklista na Rudnayovom námestí pred Dómom svätého Martina. Odtiaľ ho sledovali veriaci aj okoloidúci na veľkoplošnej obrazovke počas jeho stretnutia s biskupmi, kňazmi, seminaristami, ako aj s rehoľníkmi a katechétmi v tamojšom chráme.

„Keď pápež prechádzal popri nás, spýtali sme sa ho, ako sa má, a odpovedal: Ešte žijem,“ informujú novinári zvnútra katedrály v súkromnej skupine na sociálnej sieti pre médiá akreditované na špeciálnom pápežskom lete počas celej návštevy. „To je skvelé, vďaka,“ odpovedali ďalší, ktorí príhovor pontifika sledovali z tlačového strediska.

„Haló. Daj vedieť do redakcie, že som stretol Bezáka v centre neďaleko katedrály. Vedia, kto to vôbec je? Haha, nech si „vygúglia,“ hovorí do telefónu muž s veľkým, profesionálnym fotoaparátom na námestí pred kostolom počas pápežovho príhovoru. O pápežských a cirkevných témach dnes píšu novinári, ktorí k nim majú inak ďaleko, bolo to vidieť aj včera v štúdiu RTVS. Občas z toho cítiť závan banalizovania, aj keď ešte väčším neduhom je talent všetko zahovoriť.

Vráťme sa ale k téme. Bývalý arcibiskup Trnavy Róbert Bezák sa zúčastnil na doobedňajšom stretnutí pápeža s predstaviteľmi štátu, občianskej spoločnosti a s diplomatickým zborom v záhrade Prezidentovho paláca. Róbert Bezák, ktorý je stále v čulom povedomí spoločnosti, zo záhrady odišiel skôr a potom sa objavil v historickom centre mesta v blízkosti Dómu svätého Martina. Na uliciach ho čas od času zastavili a pozdravili okoloidúci, no v stráženej katedrále počas pápežovho príhovoru v chráme nebol.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.