V čase, keď sa Švédsko pomaly blíži k ukončeniu všetkých opatrení proti covidu, prichádza tamojšia vláda s návrhom zákona, podľa ktorého majú byť odškodnení ľudia poškodení vakcínami proti COVID-19. Na druhej strane je to práve očkovanie, ktoré Švédom umožní ukončiť všetky opatrenia.

Švédsko je jedna z mála krajín, ktoré nepristupovali k až takým tvrdým lockdownom, akým sme čelili napríklad na Slovensku. Aj severské kráľovstvo však za vyše jeden a pol roka trvania epidémie ochorenia COVID-19 niektoré opatrenia zaviedlo.

Aj vo Švédsku sa zatvorili niektoré prevádzky a boli napríklad zrušené športové podujatia či zatvorené plavárne. Verejné zhromaždenia boli tiež obmedzené na 50 osôb a v zime dokonca len na osem. Mnohé školy vyučovali len dištančne. Takmer nič z toho dnes už neplatí. Všetky opatrenia proti covidu sa vo Švédsku definitívne končia 29. septembra.

Očkovanie a premorenie

Nosenie rúšok na verejnosti či dodržiavanie sociálneho dištancu nechala švédska vláda po celú dobu trvania pandémie na dobrovoľnej báze a rozhodnutí ľudí. Rovnako aj očkovanie, o ktoré je však v škandinávskom kráľovstve oveľa väčší záujem ako napríklad na Slovensku. U nás je totiž zaštepených len približne 44 percent celkovej populácie.

Život v Štokholme. Foto: TASR/AP

Vo Švédsku je však proti covidu očkovaných takmer 69 percent obyvateľstva. Ešte lepšie je na tom Dánsko, kde majú aspoň prvú dávku vakcíny proti covidu za sebou viac ako tri štvrtiny obyvateľstva a opatrenia sa tam skončili už v polovici augusta.

Otvoriť spoločnosť umožňuje Švédom práve vysoké percento zaočkovanosti obyvateľstva a v neposlednom rade premorenie spoločnosti, za ktoré bola tamojšia vláda terčom medzinárodnej kritiky. Prístup Švédov však, zdá sa, fungoval.

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.