Slovensko sa bude čiastočne zatvárať. Aký bude rozsah lockdownu ovplyvňujúceho aj podobu Vianoc však zatiaľ nevieme. Hovorí sa o troch, ale aj šiestich týždňoch.

Premiér Igor Matovič aj minister vnútra Roman Mikulec boli po včerajšom krízovom štábe zdržanliví s informáciami o tom, ako budú prebiehať sviatky. Prv chcú informovať členov vlády na rokovaní, ktoré bude prebiehať v stredu 9. decembra od ôsmej rána.

Šéf rezortu vnútra však prezradil, že uzatvárať sa v nejakom rozsahu isto bude. „Nie je vylúčený aj určitý spôsob lockdownu, ale treba zadefinovať aký,“ povedal. Myslí si, že väčší význam by malo celoplošné uzavretie a nie regionálne, o ktorom tiež prebiehali úvahy, vzhľadom na zlú epidemiologickú situáciu takmer vo všetkých okresoch.

Problémom je tiež mierne plnenie nemocníc, pričom podľa lekára Petra Visolajského je nutné obmedzenie pohybu občanov po krajine. Znížiť mobilitu či sprísniť opatrenia navrhoval aj minister obrany Jaroslav Naď či hlavný hygienik Ján Mikas.

3 alebo 6 týždňov

Predseda vlády, po neúspešnom nápade pretlačiť povinné plošné testovanie, mal preto navrhnúť lockdown Slovenska, ktorý by platil od 12. decembra, jeho trvanie určil na 6 týždňov – to znamená, že naša vlasť by bola zatvorená až do 24. januára. Odborná časť krízového štábu podľa denníku Pravda navrhovala trojtýždňové uzavretie.

Čo to bude znamenať pre občanov Slovenska? Má sa vraj zaviesť výrazne prísna forma nových opatrení, pri ktorých sa obmedzí cestovanie a pohyb ľudí. Vyjsť z domu by sa tak mohlo len na nákup potravín alebo pre návštevu lekára.

Prípadné rozhodnutie o lockdowne bude podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího dobré riešenie.  Taktiež zdôraznil potrebu obmedzenia pohybu občanov, pričom uviedol, že má pripravený takzvaný semafor, ktorý by mal byť takisto predstavený v priebehu stredy.

Ten má sedem farieb, od zelenej po čiernu, kde by čierna znamenala najtvrdšie opatrenia. Podľa šéfa rezortu zdravotníctva by mohol semafor začať platiť po ukončení lockdownu.

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.