Rozhovor s Františkom Mikloškom o jeho prvých dojmoch z príchodu Svätého Otca Františka aj krátkom neformálnom rozhovore, ktorý s ním viedol na letisku.

Videli sme vás, že ste sa po príchode pápeža dostali s Františkom do reči, sršali ste úsmevmi, o čom ste hovorili?

Áno, bolo to skvelé, ale začnem trošku inak. Sledoval som pápeža Františka dnes v Budapešti, mal som pocit, že je dosť unavený, zvlášť keď si jednou rukou pomáhal držať druhú ruku, bolo to vidieť aj potom u nás, keď schádzal schodíkmi z lietadla, napríklad už to, ako ťažko a opatrne kráčal z lietadla dole na letisko.

K tomu privítaniu, pani prezidentka Svätému Otcovi postupne predstavovala jednotlivých hostí, bolo príjemné vidieť, že pápeža vítala celá vládna politická špička, od pani prezidentky, cez predsedu parlamentu, premiéra, ministra zahraničných vecí a ďalších významných hostí. Všimol som si pápežov kontakt s pani Hertou Vyšnou, ktorá prežila holokaust, ako ju chytil obidvomi rukami. A potom kontakt s pani Máriou Jasenkovou, ktorá sa stará o onkologicky choré deti. František jej povedal, že jej ďakuje za všetky tie malé deti. Bolo to dojímavé.

A váš rozhovor?

Pani prezidentka ma predstavila ako disidenta spred roku 1989 a prvého predsedu parlamentu, pápežovi Františkovi som povedal, že mu ďakujeme, že prišiel a že sa spolu s manželkou Jankou za neho každý večer modlíme, dodal som, vydržte! On sa zasmial a povedal, že to znie ako z komunizmu, to vydržte. (Smiech.)

Som poctený, že som na pamiatku dostal od Svätého Otca pamätnú medailu, na jednej strane je pápežov znak, na druhej Sedembolestná Panna Mária a latinský nápis odkazujúci na návštevu Slovenska. Vymenil som si ešte pár krátkych viet s kardinálom Parolinom, ktorý je v podstate ministrom zahraničných vecí Svätej stolice.

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.